Jičín: Analýza - směsné kontejnery obsahují 80 procent tříditelného odpadu

14.05.2019 12:20 | Zprávy
autor: PV

Jak v Jičíně třídíme odpad? Najít odpověď nám pomohla nezisková organizace Incien, z.s (Institut cirkulární ekonomiky), která dne 30. dubna na sběrném dvoře v Jičíně provedla odpadovou analýzu.

Jičín: Analýza - směsné kontejnery obsahují 80 procent tříditelného odpadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Pravdou je, že výsledky nejsou úplně pozitivní. Ze 100 kilogramů odpadu ve směsných kontejnerech by 80 kilogramů mělo být správně v barevných kontejnerech či na sběrném dvoře. Město bude nadále prosazovat třídění odpadu a vytvářet pro něj příznivé podmínky. Děkujeme všem, kteří poctivě třídí, a ty, kteří tak ještě nečiní, zdvořile vybízíme k větší ochotě. Tříděním lze předejít výraznému navýšení poplatku za svoz odpadu v budoucnu.

Pracovníci organizace Incien prošetřili dva svozy směsného odpadu, jeden z jičínské bytové zástavby a jeden ze čtvrti rodinných domů. V obou případech se ukázalo, že pouze jedna pětina svezené složky by měla být ve směsném odpadu, zatímco čtyři pětiny by měly být separovány. Mírně lépe dopadly rodinné domy, kde složka směsného odpadu byla 20 procent. U bytových domů tato složka byla 18 procent. Další významnou složkou u obou vzorků bylo obrovské množství bioodpadů, a to 40 procent u bytovek a u rodinných domů dokonce 45 procent, přestože mnoho rodinných domů má v této lokalitě hnědé nádoby na bioodpad.

Největším prohřeškem je vysoký podíl textilu. Ve vzorcích se vyskytoval na úrovni 11 až 12 procent. Textil je přitom ceněný recyklovatelný materiál. V jičínských ulicích je rozmístěno 22 kontejnerů provozovaných společností DIMATEX a 1 kontejner od Diakonie Broumov, díky němuž lze poskytnout staré oblečení pro charitativní účely. Tento se nachází u Městského úřadu Jičín v ulici 17. listopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Začíná nový grantový program Zelené střechy

16:46 Plzeň: Začíná nový grantový program Zelené střechy

Od června 2026 se otevírá možnost získat podporu z nového grantového programu Zelené střechy Plzně, …