Jičín: Nová mateřská škola na Větrově otevírá dětem své brány

31.08.2015 19:17 | Zprávy

Na začátku školního roku 2015/2016 má Jičín o jednu novou mateřskou školu navíc. Novostavba na Větrově byla k poslednímu prázdninovému dni slavnostně předána do užívání dětem. Stavba školky za 42 milionů korun připomíná hrad se čtyřmi dřevěnými věžemi, interiér školy zase hraje všemi barvami. Od 1. září sem do čtyř tříd nastoupí 96 dětí.

Jičín: Nová mateřská škola na Větrově otevírá dětem své brány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Zatímco na začátku roku 2014 byla mateřská škola Větrov teprve na počátku výstavby, dnes je zcela hotová stavba včetně vybavení předána dětem k užívání. Již během léta zde byla otevřena jedna třída z vedlejší původní budovy, aby provoz ve školce vyzkoušela. Dne 31. 8. 2015 byla škola za účasti zástupců města, pracovníků školky, projektantů a realizační firmy FATO a.s. slavnostně otevřena. V odpoledních hodinách do ní také mohla nahlédnout veřejnost, pro které město uspořádalo Den otevřených dveří. „Novou mateřskou školou jsme vyřešili nedostatek míst v rámci města a vytvořili tak podmínky pro naplnění novely Školského zákona, jehož návrh bude projednáván ve vládě letos v září. Novela předpokládá nově povinnost pro města zabezpečit místa v mateřských školách od roku 2017 pro čtyřleté děti a od roku 2018 pro tříleté,“ říká k nové mateřské škole starosta města JUDr. Jan Malý.

Budova školy, která je navržena známým architektem Davidem Vávrou, je dvoupodlažní a má tvar hradu se čtyřmi dřevěnými věžemi. V každém podlaží jsou dvě třídy, tedy celkem čtyři dohromady. U hlavního vchodu je centrální schodiště a bezbariérový výtah pro hendikepované. Uvnitř domu se nachází velké prosklené atrium, které bude sloužit pro trávení volného času dětí. V okolí školky proběhly také úpravy zahrady, postaveno bylo nové parkoviště, chodníky i dětské hřiště, které má být během září osazeno herními prvky. Celá škola je bezbariérová, protože zde bude umístěna také jedna integrovaná třída pro děti s hendikepem. „Původně jsme zde měli mít jednu třídu integrovanou a jednu plně pro hendikepované děti. Po konzultacích s odborníky ze Speciálně pedagogického centra, psychology a učitelkami ze speciální třídy jsme nakonec vzhledem k povaze hendikepu našich dětí usoudili, že bude lepší, když do nové budovy přesuneme pouze třídu integrovanou a děti ze speciální třídy zatím zůstanou v původní mateřské škole. Je to proto, abychom je zbytečně přesunem a nutností zvykat si na nové prostředí netrápili. Jsou mezi nimi totiž také autisté, kteří si těžko na nové věci zvykají, stejně tak je ruší například změna barev v okolí,“ přibližuje provoz ředitelka Bc. Lenka Vondráková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Dotace pomáhá s vybavením sociálních služeb

19:06 Kroměříž: Dotace pomáhá s vybavením sociálních služeb

Sociální služby města Kroměříže (SSKM) modernizují zdravotnické vybavení jednotlivých domovů.