Jihlava: Nikdy zcela neodešli – Jihlavští Němci

24.06.2011 20:57

Výstava Nikdy zcela neodešli – Jihlavští Němci byla z iniciativy spolku Dům Gustava Mahlera připravena odbornými pracovníky MZA – Státního okresního archivu (Vlastimil Svěrák, Renata Pisková, Petr Dvořák, Jiří Jelínek) a zástupci Gemeinschaft Iglauer Sprachinsel (Harald Höfer, Gertraud Müller-Pezina, Hans Nerad, Bernhard Schmidt, Christoph Schmidt).

Jihlava: Nikdy zcela neodešli – Jihlavští Němci

Vznikla za podpory statutárního města Jihlavy, spolku Dům Gustava Mahlera a pod záštitou primátora města Jihlavy pana Jaroslava Vymazala a primátora města Heidenheim, pana Bernharda Ilga.

 

Na otázku proč pořádat v roce 2011 výstavu o jihlavských Němcích odpovídá text na úvodním panelu, který připravil spolek Dům Gustava Mahlera:

„Naše město utvářeli Češi a Němci. Je na nás a na budoucích generacích, abychom toto společné dědictví uchovali a vybudovali na něm mírové sousedské vztahy ve svobodné Evropě. Důležitým předpokladem je, abychom spolu vedli dialog ve vzájemné úctě a důvěře. Výstava by měla být podnětem pro hledání dialogu, pro pochopení toho, co nás dělí, a odhalení toho, co nás spojuje."

 

Výstavu tvoří 14 témat.

6 témat je věnováno historii města se zaměřením na soužití Čechů a Němců, a to od vzniku města až do roku 1945, konkrétně do konce 2. světové války.

8 témat je věnováno událostem po skončení války tj. odsunu, dalším osudům Němců v Německu, obnovení tradic, zvyků a spolkové činnosti až po opětovné navázání spolupráce s Jihlavou a uzavřením partnerstvím mezi města Jihlavou a Heidenheimem.

Témata jsou doplněna knihami, časopisy, k vidění bude i kostým perkmistra nebo německý selský kroj.

 

Na posledním panelu je citován otevřený dopis zástupců Gemeinschaft Iglauer Sprachinsel (Spolek Jihlavský jazykový ostrov). Autoři dopisu citlivým způsobem shrnují události, které se staly a s optimismem (stejně jako autoři a iniciátoři výstavy) hledí do budoucnosti se slovy: Pouto, které nás kdysi spojovalo, se přetrhlo, avšak neztratilo. Čeká na to, abychom ho zase navázali.

 

Výstava bude v Domě Gustava Mahlera k vidění od 25. 6. do 30. 9. 2011.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jihlava.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Domažlice: Nově odhalený pamětní kámen připomíná 20. výročí vstupu do Evropské unie

16:29 Domažlice: Nově odhalený pamětní kámen připomíná 20. výročí vstupu do Evropské unie

Dvě ruce, které se vzájemně spojují, jsou dominantou na pamětním kamenu s pamětní deskou, které upom…