„Asi se ptáte, jak je možné, že vysoké školy produkují doktorandy se spornou kvalifikací, docenty, kteří publikují v predátorských časopisech a profesory, kteří se zúčastňují falešných konferencí,“ poznamenala na úvod Jana Bobošíková a v pozadí se na diváky usmívala z fotky kandidátka STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudová.
Martin Fiala po úspěšném absolvování magisterského studia nastoupil na doktorandský studijní program oboru historie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Premiér Petr Fiala Masarykovu univerzitu osm let vedl.
K tomu, aby mohl jedinec úspěšně projít doktorandským studiem, potřebuje školitele. Ten přitom bdí nad celou dráhou studia. A kdo je školitelem Martina Fialy? Blízký přítel premiéra. „Školitelem premiérova syna a vedoucím disertační práce je profesor Jiří Hanuš, prorektor univerzity a velmi blízký přítel Petra Fialy. Upozorňujeme, že školitel dohlíží na celý průběh studia a je tak pro doktoranda naprosto klíčovou osobou,“ řekla Jana Bobošíková.
Je v pořádku, že školitelem je blízký přítel studentova otce? „Standard pro školitele navrhovaný Českou asociací doktorandek a doktorandů jednoznačně říká, že školitel nesmí být ve vztahu k doktorandovi ve střetu zájmů a střet zájmů vylučuje ve svém etickém kodexu i Masarykova univerzita,“ popsala Bobošíková obvyklou praxi, kterou na Masarykově univerzitě uplatňují nejspíš výběrově.
A přišlo i na publikační činnost Martina Fialy. Publikační činnost je pro doktorandy povinností. Za každý rok studia musejí publikovat minimálně dva vědecké články v odborném recenzovaném vědeckém médiu. Kolik jich má Martin Fiala? „Na první pohled je publikační činnost Martina Fialy úctyhodná. V sekci ‚článek v odborném periodiku‘ má uvedeno celých 11 příspěvků,“ pochvalně pokýve hlavou Bobošíková. Ale okamžitě se ironicky pousměje. „Zásadním problémem však je, že jsou všechny bez výjimky publikovány v časopise Kontexty. A Kontexty vůbec nejsou vědecké periodikum, ale časopis o kultuře a společnosti,“ zakroutila nevěřícně hlavou Bobošíková. Navíc jsou Fialovy texty publikované v češtině, přitom doktorand musí publikovat v zahraničním periodiku nejlépe v angličtině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Brno , děti , Fiala , Fialová , Masarykova univerzita , studium , Hanuš , MUNI , Aby bylo jasno
autor: Marian Kučera
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 24 | 0
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom