Litoměřice: Projekt na využití starých mrazíren dostal zelenou

15.03.2011 11:59

Několik let nevyužívaný, zubem času nahlodaný a nájezdy vandalů poničený areál starých litoměřických mrazíren najde smysluplné využití.

Litoměřice: Projekt na využití starých mrazíren dostal zelenou

Zastupitelé totiž na svém jednání odsouhlasili změnu územního plánu, čímž dali zelenou revitalizaci areálu o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních, který se nachází v památkové zóně města.

Podle projektu předloženého zástupci společností s ručením omezeným REAL ESTATE, jež hájí zájmy holandského vlastníka, by zde mělo dojít k výstavbě marketu propojeného s hlavním objektem krytou pěší pasáží, dále k výstavbě parkoviště sloužícího jak pro účely nově navrhované zóny, tak pro účely zimního stadionu. V jihovýchodní části areálu, kde zůstane zachována vila bývalého ředitelství, navrhuje projektant postavit objekty pro bydlení s atraktivním výhledem na Dómský pahorek. Rekonstruovaný hlavní objekt mrazíren a přilehlé budovy by měly sloužit rovněž pro administrativní a kulturně vzdělávací účely nebo ubytování, případně sportovní či jiné vhodné aktivity.

„Postavit zde velkoprodejnu potravin je nutné z hlediska budoucího zajištění návratnosti vložených finančních prostředků," odůvodnil realizaci stavby zástupce investora Tomáš Ctibor, podle jehož informací by mohlo vedení města poklepat na základní kámen, a odstartovat tak revitalizaci areálu starých mrazíren, do dvou let.

Projekt zastupitelé podpořili téměř jednomyslně. Učinili tak poté, co se na vlastní oči přesvědčili o alarmujícím stavu budov nacházejících se v areálu. Části některých objektů hrozí zřícením, objekty, které byly ještě nedávno nezastřešené, jsou zcela promáčené. Všude se válí haldy střepin, odpadu a suti. „Nebyl jsem příznivcem stavby další velkoplošné prodejny. Musíme si však uvědomit, že pokud bychom projekt nepodpořili, zůstal by nám v centru města ohyzdný vřed, kterého bychom se zbavit sami nedokázali," odůvodnil změnu svého původně negativního postoje místostarosta Václav Červín.

Na důležitý fakt poukázal i starosta Ladislav Chlupáč: „Na odstranění ekologických zátěží a demolici objektů, u nichž už záchrana není s ohledem na jejich stav možná, bude třeba zhruba sto milionu korun." Na tak nákladnou sanaci území by město ve svém rozpočtu finance nenašlo. Již nyní majitel areálu provádí sondy a geologické průzkumy, jež prokáží míru devastace.

Na investora jsou přitom kladeny vysoké nároky. Musí zachovat dvě budovy u hlavního vchodu (směrem k Žernosecké ulici) a tři objekty, jež jsou součástí panoramatického pohledu na Labe, který se nám naskýtá při příjezdu do Litoměřic. Podle informací vedoucí odboru územního rozvoje městského úřadu Zdenky Klenorové má investor povolení k realizaci projektu i od Národního památkového ústavu a Ministerstva kultury. „Zároveň splnil i veškeré požadavky vznesené ze strany města," dodala vedoucí Klenorová.

Dálší zprávy z Litoměřic čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: litomerice.cz

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Tramvaje se na novou trať mezi Libercem a Jabloncem vrátí od 1. května

13:37 Liberec: Tramvaje se na novou trať mezi Libercem a Jabloncem vrátí od 1. května

Náročná modernizace tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou skončila. Cílem rozsáhlé re…