Nepomuk: Znovuzrození domu U Tří růží

16.12.2020 11:11 | Zprávy

Asi každý, kdo procházel či projížděl poslední dobou Zelenohorskou ulicí, si povšiml změny, ke které došlo na nejsevernějším domě po pravé straně ulice (č. p. 78).

Nepomuk: Znovuzrození domu U Tří růží
Foto: wikipedia
Popisek: Nepomuk.

Nezajímavá až nevzhledná budova s šedivou fasádou, komunistickými jednokřídlými okny a střechou z vlnitého eternitu se proměnila ve výstavný barokní měšťanský dům s mansardovou střechou a kamennými ostěními oken. Málokdo byl schopen odhalit v někdejším vzhledu fasád bohatou minulost objektu, která se díky současné rekonstrukci znovu probudila.

Na místě dnešního domu stávalo nějaké stavení zřejmě již někdy v 16. století. Od poloviny 17. století držela dům rodina Kvadrátů, údaje v městských knihách jsou ovšem jen kusé. Přesnější obraz získáváme až ke konci 18. století. Od roku 1781 vlastnil dům zámecký lékař Bartoloměj Rosenzweig. Ten dům nákladně přestavěl, „ozdobiv ho znakem o třech růžích, považuje se asi za urozence s erbem“. Dějiny domu po většinu 19. století byly vcelku fádní. Byl zde krupařský krám a krejčovství. V roce 1884 vzplanula zdejší stodola, od ní dům i další tři domy v sousedství. Po požáru musel být vztyčen nový krov i některé, ohněm poškozené, stropy. Došlo i na další zásahy – vybourání většiny kamenných okenních ostění a zvětšení oken či výměny dveří v interiéru. Vlastníkem domu byl tehdy kolář Josef Seifried. Ten chtěl roku 1905 budovu dokonce přestavět na patrovou, ale město mu to nepovolilo. Od roku 1925 zde měl knihkupectví a papírnictví Josef Danda. V roce 1975 zakoupili pět let neobývaný dům manželé Váchovi, kteří následně vyměnili pálené tašky za vlnitý eternit a provedli i další době poplatné stavební úpravy, zejména výměnu oken. V této podobě přečkal dům dalších několik desetiletí.

Roku 2007 jej kupují manželé Klausovi, kteří předložili v roce 2015 na stavební úřad záměr na demolici objektu spolu s plány na novostavbu. Tento záměr se ovšem setkal s odmítnutím v městské komisi památkové péče – a to především kvůli zániku historických hodnot obsažených v původním objektu. V domě se totiž dochovalo několik kamenných barokních ostění, v průčelí směrem k náměstí barokní profilovaná římsa a v nároží dokonce ostění gotické, druhotně použité jako armatura. Zkrátka pod nezajímavou fasádou se skrýval barokní poklad – navíc v Zelenohorské ulici, na trase z náměstí k zámku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Ve městě se představili účastníci světové soutěže neslyšících

7:33 Česká Lípa: Ve městě se představili účastníci světové soutěže neslyšících

Z 20 zemí světa se sjeli účastníci letošního ročníku soutěže Miss & Mister Deaf World & Europe & Asi…