Olomouc: Lidé bez domova pomáhají, tentokrát s likvidací největší černé skládky ve městě

12.11.2020 11:38

S úklidem v Olomouci znovu pomáhají lidé bez domova. Klienti Charity se tentokrát zapojili do likvidace nelegální skládky v lokalitě Černá cesta, kde leží více než 150 tun nahromaděného odpadu. Město, technické služby a nezisková církevní organizace tak pokračují v projektu, který řeší čistotu města a zároveň vrací lidem bez přístřeší příležitost pracovat.

Olomouc: Lidé bez domova pomáhají, tentokrát s likvidací největší černé skládky ve městě
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Skupina osmi klientů střediska Samaritán se pustila do likvidace vůbec největší nelegální skládky na území města. Více než stovka tun odpadů se nahromadila nedaleko ubytovny na Černé cestě. „Skládka vznikla na městském pozemku. Společně s technickými službami ji vyklízíme a využíváme zároveň další příležitosti k tomu, jak do úklidu zapojit i lidi bez domova. Jde o další část projektu, který jsem inicioval, a společně s Charitou jsme jej otestovali v loňském roce. Veřejnosti nabízí jiný pohled na problémy lidí bez střechy nad hlavou a jim dává příležitost pracovat,“ objasnil primátor Mirek Žbánek.

Do práce se klienti Charity zapojili jako dobrovolníci. „Smyslem je, aby získali zpět základní pracovní návyky. Nikoho do toho nenutíme, ale dáváme jim pracovní nabídkou šanci překonat bariéry a uplatnit se,“ vysvětlil koordinátor pracovních rehabilitací Charity Olomouc Dominik Vagai. Díky stejnému programu se lidé bez domova v létě zapojili do úklidu a čištění chodníků ve městě.

„Snažíme se a je to fyzicky náročný. Děláme suť, byl tady nábytek, vyhozené sedačky a nebezpečný odpad. Všechno nakládáme ručně, musíme to dostat k přistaveným kontejnerům. Střídáme se po půl dnech,“ popsal práci Karel, klient Charity Olomouc, který měl skupinu lidí při práci na povel.

Díky nasazení lidí bez domova a strojům technických služeb tak už třetí týden postupně mizí nahromaděné tuny stavební suti a dalších odpadů z města. „Aktuálně k začátku listopadu jsme tam vyklidili odpad v objemu téměř sto padesát tun a v nákladech na likvidaci se blížíme se ke stotisícovým částkám,“ uvedl náměstek primátora Otakar Bačák. Připomněl zároveň, že nelegální skládky nejsou jen doménou okrajových částí Olomouce. Za černou skládku se totiž považuje i nahromaděný odpad u nádob na tříděný odpad a také jeho odstranění stojí městský rozpočet nemalé peníze. „Likvidace běžné malé skládky přijde na čtyřicet tisíc korun a musíme na to mít každoročně vyčleněné stovky tisíc korun v rozpočtu. Kdyby takové skládky nevznikaly, mohli bychom peníze použít jinde,“ apeluje náměstek Bačák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Tramvaje se na novou trať mezi Libercem a Jabloncem vrátí od 1. května

13:37 Liberec: Tramvaje se na novou trať mezi Libercem a Jabloncem vrátí od 1. května

Náročná modernizace tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou skončila. Cílem rozsáhlé re…