Opava pořádá vzpomínkovou akci k výročí úmrtí Heliodora Píky

12.06.2011 7:33

Statutární město Opava a Konfederace politických vězňů srdečně zve všechny Opavany na vzpomínkové setkání u příležitosti výročí násilného úmrtí armádního generála Heliodora Píky, které se bude konat 21. června 2011 v 10 hod. u pamětní desky Heliodora Píky, umístěné na budově Hlásky na Horním náměstí v Opavě.

Opava pořádá vzpomínkovou akci k výročí úmrtí Heliodora Píky

Heliodor Píka je rodákem ze Śtítiny. V 1. svět. válce bojoval jako legionář na západní frontě. V meziválečném období se oženil, zplodil syna Milana a vystudoval Vysokou školu vojenskou v Paříži. V letech 1932 - 37 působil jako vojenský atašé v Bukurešti. Poté byl převelen na ministerstvo obrany.

Po okupaci Československa byl nucen utéci do Londýna. Odtud byl vyslán Edvardem Benešem do Bukurešti, kde pomáhal československým a maďarským uprchlíkům z Protektorátu. Poté se přesunul do Istanbulu, kde se poprvé setkal s L. Svobodou. Při druhém setkání navrhl Píka vytvoření československých jednotek na území SSSR a další zpravodajskou spolupráci s Moskvou. Tento návrh Československá exilová vláda přijala. H. Píka se stal atašé a velitelem mise Československé armády v Moskvě. Již v srpnu E. Beneše varoval, že SSSR neusiluje o svobodné Československo, ale o diktaturu proletariátu. Už v roce 1941 proti jeho působení v Moskvě protestovali zástupci KSČ Klement Gottwald a Václav Kopecký.

V roce 1942 začal Píka v Buzuluku formovat jednotku československé armády. V září 1943 se 1. čs. samostatná brigáda přesunula na frontu do oblasti Kyjeva a v listopadu se Píka účastnil slavnostního podpisu československo-sovětské spojenecké smlouvy.

S postupem sovětských vojsk na československé území Píka žádal, aby byl velitelem osvobozovacích jednotek jmenován L. Svoboda, tuto žádost SSSR odmítlo. Poté neúspěšně protestoval proti postupu Rudé armády na Zakarpatské Ukrajině, což sovětské vedení ignorovalo. V květnu 1945 se H. Píka vrátil do Prahy, kde byl jmenován náměstkem náčelníka generálního štábu Československé armády.

Po únoru 1948 byl zatčen a obviněn ze zrady a v politickém procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 21. června 1949. V roce 1968 byl s pomocí prezidenta L. Svobody proces s Píkou obnoven a vojenský soud v Praze konstatoval jeho nevinu a plně ho rehabilitoval. Přesto socialistický režim odmítl uznat jeho zásluhy.

Roku 1991 udělil H. Píkovi prezident Václav Havel in memoriam Řád Milana Rastislava Štefánika za mimořádné zásluhy v boji za osvobození vlasti v době druhé světové války, byl mu odhalen památník v Plzni i v rodné Štítině. Po Píkovi je pojmenována i 53. brigáda PS a EB Armády České republiky v Opavě.

Další zprávy z Opavy čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: opava-city.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Máme ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

22:28 Pardubice: Máme ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

Na začátku týdne byly oznámeny výsledky Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém pro…