Pardubice: Za loňský rok město tříděním elektroopadu ušetřilo vysoké množství vody i ropy

29.07.2019 18:20

Přes sto čtyřicet tisíc kilogramů zrecyklovaných elektrických spotřebičů. Tak vyhodnotila snahy pardubických obyvatel v třídění elektroodpadu společnost ASEKOL, jedna ze dvou firem, která pro město zajišťuje sběr a recyklaci těchto zařízení.

Pardubice: Za loňský rok město tříděním elektroopadu ušetřilo vysoké množství vody i ropy
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

 Z certifikátu environmentálního vyúčtování za rok 2018, který město od společnosti získalo, vyplývá, že pardubickým občanům není životní prostředí lhostejné.

Výsledky studie ukázaly, že za loňský rok se obyvatelům díky recyklaci starých zařízení podařilo ušetřit zhruba 121 tisíc litrů ropy, tedy množství, které by stačilo ke zdolání trasy dlouhé zhruba 1781 tisíc kilometrů v běžném osobním automobilu. Ropa však není jedinou surovinou, jejíž produkci je možné prostřednictvím recyklace elektrospotřebičů snížit. „Obyvatelé města za loňský rok tímto způsobem dokázali uspořit téměř 9 tisíc metrů krychlových vody, která by vystačila na skoro 120 tisíc sprchování, což je, zejména v době sucha, skvělý výsledek. Certifikát, který Pardubice od společnosti ASEKOL obdržely, prokázal, že recyklace elektrospotřebičů, ať už mluvíme o televizích, počítačích či drobném zařízení, má na životní prostředí nezanedbatelný vliv. Je chvályhodné, že stále více občanů dává přednost sběrným dvorům například před černými skládkami, za což jim patří velký dík. Vždyť jen odevzdání běžných 100 televizorů představuje spotřebu energie pro domácnost až na 4 roky,“ podotýká náměstkyně primátora pro životní prostředí Helena Dvořáčková. Kromě ropy a vody Pardubice uspořily zhruba 2 tisíce MWh elektrické energie a téměř 70 tun primárních surovin, produkci skleníkových plynů pro změnu snížily o zhruba 423 tun a produkce nebezpečného odpadu klesla o více než 1851 tun.

Do třídění a recyklace se Pardubice letos zapojují již šestnáctým rokem, obyvatelé mohou vysloužilá elektrozařízení odevzdávat do sběrných dvorů či speciálních červených kontejnerů na elektroopad rozmístěných po městě. Jejich recyklaci pro město kromě zmíněné firmy ASEKOL zajišťuje také kolektivní systém ELEKTROWIN a.s. Co se ostatních komodit týče, za loňský rok pardubičtí občané vytřídili 1116 tun plastu, 1089 tun skla, 1187 tun papíru, téměř 112 tun nebezpečného odpadu, 232 tun textilu a kompostárně odevzdali 2776 tun bioodpadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

22:09 Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

V sobotu 27. dubna se v Kopřivnici poběží RunTour! Do rodiště Emila Zátopka přiláká elitní vytrvalce…