Plzeň: Selský dvůr U Matoušů se dočká rozsáhlé obnovy za 40 milionů

30.08.2019 17:11

Rozsáhlé revitalizace za 40 milionů korun se dočká selský dvůr U Matoušů v plzeňské městské části Bolevec. Kromě stavební obnovy celého objektu a zřízení nové expozice během příštího roku vznikne v areálu i moderní návštěvnické centrum s výstavními prostory.

Plzeň: Selský dvůr U Matoušů se dočká rozsáhlé obnovy za 40 milionů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Obnovu ve středu 28. srpna slavnostně zahájili generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, senátor za obvod Plzeň-město Lumír Aschenbrenner a primátor města Plzně Martin Baxa. Na projekt se podařilo získat prostředky Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 85 procent.

„Zahájením projektu plníme závazek, který jsme dali městu Plzni i veřejnosti. Věřím, že obnova této hodnotné památky přispěje k posílení společenského a kulturního života nejen v městské části Bolevec, ale i v rámci celého města,” řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

„Když jsem si četl o historii obce Bolevec, zaujaly mě dvě věci. Jednak to, že Bolevec je přibližně stejně starý jako naše město, a pak také, že údajně v roce 1942 s počtem obyvatel více než pět tisíc byl jednou z největších obcí v Čechách té doby. Byl to příběh sídla, jež procházelo velkou prosperitou, velkým rozvojem, které pak násilně a tvrdě ukončil komunistický totalitní režim,“ řekl přítomným primátor Martin Baxa. Přesto se podle jeho slov odehrál malý zázrak, když se podařilo díky odporu občanů tehdejšího komunistického Československa a navzdory tehdejší moci udržet část bolevecké návsi. „Díky tomu můžeme sledovat mikropříběh o tom, jak se zachovala bolevecká náves, jak se uchovaly domy kolem ní a jak se nyní nacházíme na prahu obnovy té nejcennější části, selského statku U Matoušů,“ doplnil primátor.

Selský dvůr U Matoušů
(foto M. Pecuch)

Cílem projektu Selský dvůr U Matoušů - Rok na vsi je zachovat hodnotné památky lidové architektury pro další generace a současně je zpřístupnit co největšímu počtu návštěvníků. Projekt zahrnuje kompletní stavební obnovu areálu včetně přilehlé zahrady, vybudování návštěvnické infrastruktury, vytvoření prohlídkové trasy a výstavních prostor s nabídkou pestré palety vzdělávacích a kulturně-společenských akcí, které návštěvníky provedou církevním i zemědělským rokem tak, jak ho prožívali přibližně na konci devatenáctého století naši předkové. Rozpočet obnovy je vyčíslen na 39,5 milionu korun. Selský dvůr bude veřejnosti zpřístupněn začátkem roku 2021.

Národní kulturní památka Selský dvůr v Plzni-Bolevci se nachází v okrajové části Plzně a je součástí mimořádně hodnotného souboru klasicistních usedlostí vymezujících historické jádro vsi. Jde o unikátně dochovanou lokalitu, která si zachovala svůj osobitý charakter a intimní prostředí rámované siluetami tradičních selských chalup, přestože ji v 70. až 80. letech 20. století obklopila ze tří stran zástavba moderních panelových domů. Zemědělská usedlost má patrně středověký původ. První písemná zmínka o dvoře pochází z roku 1635. Po únoru 1948 byli tehdejší majitelé vystaveni perzekuci ze strany komunistického režimu, v padesátých letech 20. století byl objekt využíván JZD Bolevec pro chov vepřů. Po zániku JZD neměl statek další uplatnění a postupně chátral. V roce 2004 město Plzeň areál statku vykoupilo pro vysokou kulturně historickou hodnotu od privátních vlastníků a v roce 2007 jej darovalo prostřednictvím Národního památkového ústavu státu.

Pomalý postup oprav byl neustálým terčem kritiky laické i odborné veřejnosti, která se o situaci aktivně zajímá. Dokončením projektu v roce 2020 Národní památkový ústav splní svůj závazek a završí dlouholeté snahy o záchranu statku. Nově zpřístupněná památka atraktivní formou nabídne široké veřejnosti, školám a dalším zájemcům naučný program umístěný v autentickém prostředí selské usedlosti, která má potenciál stát se významným kulturně-společenským centrem dané lokality.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Blíží se rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů

19:27 Hradec Králové: Blíží se rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů

Severní terasy a Žižkovy sady v centru Hradce Králové jsou opět blíže celkové rekonstrukci. Radní na…