Plzeň: Technologie pomáhají Lékařům bez hranic, město chystá unikátní hackathon

29.09.2019 20:32

V září se v prostoru plzeňského HUB2.0 konal mapathon pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic. Cílem mapathonu je společné překreslování satelitních snímků do map, které dále využívají v terénu nejen Lékaři bez hranic ale i další humanitární organizace. Mapováním to ale nekončí. Setkání nad tvorbou map bylo předzvěstí další unikátní akce, která se bude konat v říjnu a na níž se podílí Správa informačních technologií města Plzně. Akcí bude hackathon. I při něm půjde o to, jak mohou IT experti a moderní technologie pomoci v oblasti humanitární spolupráce.

Plzeň: Technologie pomáhají Lékařům bez hranic, město chystá unikátní hackathon
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Česko a Slovensko patří v mapovací komunitě k nejaktivnějším zemím, mapathony se v těchto zemích pořádají od roku 2016, ten plzeňský měl číslo 99, ale v Plzni šlo o první akci tohoto druhu,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Plzeňského mapathonu se zúčastnilo kolem 35 dobrovolníků a podařilo se zmapovat přes sedm tisíc budov. Více o využití map v terénu a logistických komplikacích při operacích Lékařů bez hranic je ZDE.

První plzeňský mapathon ale zejména představoval přípravu na unikátní akci, která se bude konat v Plzni 11. až 13. října 2019. Uskuteční se hackathon, tedy programátorský maraton s cílem vylepšit nástroje, které světová komunita zhruba 90 tisíc dobrovolníků k mapování využívá. Takový hackathon se bude v Česku a na Slovensku konat poprvé a jeho ambicí je reagovat na technologický vývoj posledních let – hledat využití umělé inteligence, strojového učení nebo automatického rozpoznávání obrazu.

V Česku jsou velké zkušenosti s mapováním, i s tím, co na mapathonech komplikuje práci. Česko je také domovem mnoha IT expertů. Cílem hackathonu je tedy přispět světu nejen prostým mapováním, ale zlepšením a zefektivněním práce pro všechny, kdo se na mapování podílejí.

Účast na hackathonu přislíbili zástupci z různých částí Česka. Na akci přijedou členové iniciativy Missing Maps z Lékařů bez hranic i dalších organizací, kteří budou během akce působit jako mentoři. Zvláštním hostem bude Rupert Allan (ZDE), jedna z klíčových postav iniciativy Missing Maps a člověk, který za posledních 10 let působil na řadě misí Lékařů bez hranic v různých afrických zemích.

Mapathon a hackathon pořádá organizace Lékaři bez hranic společně s komunitou TechHeaven (ZDE) za podpory firmy Diebold Nixdorf (ZDE) a Správy informačních technologií města Plzeň (ZDE). Do propagace je zapojena také katedra geomatiky ZČU (ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.