Plzeň a Norsko přichystaly unikátní workshop Smart City mobilita v Norsku a ČR

22.11.2017 13:02

Norská města Bergen a Oslo, které jsou na světové špičce v inovacích a zelených řešeních, jejich firmy, výzkumníci a instituce představí v úterý 28. listopadu v Plzni svoje smart projekty, tedy chytré mobility.

Plzeň a Norsko přichystaly unikátní workshop Smart City mobilita v Norsku a ČR
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Plzeň, jež také patří k průkopníkům projektu Smart City v České republice a zavádí řadu projektů pod hlavičkou Smart City Plzeň, například ukáže, jak se chce stát evropským příkladem  bezpečné, efektivní a ekologické dopravy. Norsko-česká konference na téma Smart City, která se bude konat v plzeňském Centru robotiky v areálu DEPO2015 a bude zdarma, má nastartovat předávání zkušeností evropských lídrů v oblasti chytrých řešení. Ta mají občanům zjednodušit život, zlepšit životní prostředí i bezpečnost.

"Hlavním cílem workshopu je přenos dobré praxe v rozvoji a implementaci inteligentních řešení využitelných zejména v oblasti městské dopravy," řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Norská města jsou na světové špičce v zavádění elektromobilů a sítí nabíjecích stanic. Plzeň se dlouhodobě orientuje na ekologickou, efektivní a bezpečnou veřejnou dopravu, nedávno například začala investovat do bateriových trolejbusů.

Město Bergen ukáže mimo jiné zelená řešení a inovace, která předvede jeho ředitelka oddělení pro klimatické změny, dále městskou hromadnou dopravu s nulovými emisemi a projekty ke snižování podílu oxidu uhličitého v celém bergenském regionu. Norská metropole Oslo je městem s nejrychleji rostoucím podílem sdílených automobilů v Evropě. Kromě tohoto projektu odprezentuje také udržitelný trh s elektromobily a jejich budoucnost.

„Jsem velmi ráda za tuto příležitost ukázat českému publiku naše nejlepší chytrá řešení pro městskou dopravu. Tím, že si vyměňujeme zkušenosti, můžeme se navzájem inspirovat k lepším dopravním řešením a přitom posílit spolupráci obou našich zemí,“ řekla Siri Ellen Sletnerová, velvyslankyne Norska v České republice.

Západočeská metropole se pochlubí republikově velmi úspěšným projektem Plzeňské karty, která funguje také jako elektronická peněženka. Slouží pro městskou i regionální hromadnou dopravu, služby i na kulturní programy a nedávno ji propojila i s kartovým systémem Českých drah, největším českým železničním dopravcem. Plzeň dále představí dispečink dopravy v městské firmě, který má online přehled o veškerých vozidlech veřejné dopravy v regionu. Ukáže některé výstupy svých odborníků a partnerů z oblasti využití dronů (malých bezpilotních letounů), v níž je na evropské špičce. Příkladem je letecká inspekce mostů, tedy měření spár. Inovativní v České republice je také veřejná online mapa dopravních intenzit ve městě, podle níž si mohou lidé mířící do Plzně zvolit formu dopravy nebo směr příjezdu. Město intenzivně cílí i na elektromobilitu a podporuje ji.

Veškeré přednášky i diskuze budou v českém a anglickém jazyce s tlumočníky. Vstup je po předchozí registraci zdarma. Akce začíná v 9:30 v konferenčním sále Centra robotiky v areálu DEPO2015 a končí v 15:30. Konferenci společně zaštiťují plzeňský primátor a velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletnerová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.