Praha 10: Farmářské tržiště Kubáň - vrací se původní provozovatel. Trhy budou bez plastu

22.03.2019 14:05

Po osmi letech se na farmářské tržiště Kubáň vrací původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. První trh pod taktovkou nového organizátora přivítá návštěvníky už 30. března. Připravena je řada novinek i akcí, organizátoři navíc chtějí eliminovat plasty.

Praha 10: Farmářské tržiště Kubáň - vrací se původní provozovatel. Trhy budou bez plastu
Foto: wikipedia.org
Popisek: Městská část Praha 10

Farmářské trhy se na Kubánském náměstí v Praze 10 konají od roku 2010. Jejich prvním provozovatelem byl zapsaný spolek Archetyp, který zde ale působil jen dvě sezony, poté dostal Archetyp výpověď a organizaci trhů si vzala na starosti akciová společnost radnice Prahy 10. Po dlouhodobé nespokojenosti s vedením tržiště jí dala městská část výpověď a na začátku letošního roku vypsala výběrové řízení na nového provozovatele. Tím se stal spolek Archetyp a po osmi letech se tak znovu vrací do Vršovic. „Chceme, aby si místní lidé trhy na Kubáni opět oblíbili, proto si od nového provozovatele slibujeme hlavně jejich oživení a pestrost nabízených produktů. Cílem je, aby farmářské trhy byly nejen prodejním místem, ale hlavně i prostorem pro setkání, odpočinek a trávení volného času,” uvedla Jana Komrsková, první místostarostka Prahy 10.

Pod taktovkou nového provozovatele se trhy budou poprvé konat poslední březnovou sobotu. „Farmářské trhy Kubáň po osmi letech znovuotevřeme v sobotu 30. března v 9 hodin. Děti i dospělí se mohou těšit na divadlo nebo živou muziku, kterou pro návštěvníky zajišťuje městská část. Podpořit farmářský trh budou moci návštěvníci v den zahájení sezóny také nákupem trička s vtipným motivem Kubáně, navíc proběhne i tombola a deset vylosovaných návštěvníků toto tričko získá. Protože tržiště na Kubánském náměstí je dalším z těch, kde chceme eliminovat plasty, bude možné si na zahajovacím trhu koupit i praktické prací sáčky z lehké síťoviny, které vydrží roky. Použít se dají na zeleninu i na pečivo a na všechny budoucí nákupy. Farmáři budou prodávat do papírových sáčků, občerstvení bude servírováno pouze na nádobí z přírodních materiálů, do porcelánu nebo do vlastních přinesených krabiček zákazníků,“ řekl Jiří Sedláček, předseda spolku Archetyp, který organizuje farmářské trhy Náplavka v Praze 2 a Heřmaňák v Praze 7. 

Návštěvníci se ve všední dny mohou těšit až na 20 stánků, o sobotách pak jejich počet postupně během sezóny vzroste až na pětatřicet. „Trhy se budou konat tak, jak jsou na ně kupující zvyklí, tedy v úterky, čtvrtky a soboty, změna je jen v začátku trhů. Nebudou už od 8, ale od 9 hodin, aby trh ráno nerušil místní obyvatele,“ doplnil Jiří Sedláček. 

Na trh se vrátí původní farmáři, přibude ale i řada nových farem. „Dobré tržiště musí mít kvalitní sortiment potravin. Dominantou je čerstvá zelenina a bylinky, samozřejmě české ovoce a mošty, poctivé uzeniny a maso z biofarem, řemeslná pekárna, mléko a mléčné výrobky - jogurty, mléko, máslo a sýry. Nesmí chybět dobré české víno, pivo z minipivovaru a kvalitní káva. Na trhu bude možné koupit i med, džemy, sirupy, houby, řezané květiny, ryby, zvěřinu a koření. Samozřejmě záleží i na ročním období, letní trh bude bohatší na ovoce – k dostání budou jahody, broskve, třešně, meruňky i čerstvé saláty, na podzim pak odstartuje sezóna hub a chřestu,“ vyjmenovala Šárka Sedláčková, spoluorganizátorka farmářského trhu Kubáň.

Kromě farmářských potravin a výrobků nabídnou trhy i doprovodný program a řadu tematických slavností. „Rádi bychom dostali na Kubáň buskery – pouliční umělce, a obohatili tak atmosféru na trhu. Návštěvníci se v průběhu roku mohou těšit na různé sezonní slavnosti. Rádi navážeme na ty, které jsme pořádali před osmi lety, jako například Jablečné slavnosti, Podzimní den českého medu, v zimě pak masopustní hody nebo pečení buřtů a mnoho dalšího,“ uzavřel Jiří Sedláček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …