Přerov vyhrál soudní spor se svým bývalým autobusovým dopravcem

13.10.2017 9:15

Město Přerov vyhrálo tento týden soudní spor s Dopravní a logistickou společností, která ve městě od dubna roku 2014 do února 2016 provozovala autobusovou dopravu. Původně byla mezi městem a dopravní společností uzavřena smlouva na deset let, dopravce se ale po roce a půl dostal do finančních problémů a jeho autobusy už nevyjely. Dopravce se s městem přel o výklad smlouvy – každá strana měla na znění jiný náhled.

Přerov vyhrál soudní spor se svým bývalým autobusovým dopravcem
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Představitelé Dopravní a logistické společnosti požadovali po Přerovu částku 2 miliony 200 tisíc korun coby nedoplatek kompenzace za plnění smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících, a to za období duben až červen roku 2014,“ vzpomněl přerovský primátor Vladimír Puchalský. Rada města ale tento nárok neuznala.

„Oprávněnost nároku dopravce tak opakovaně řešily příslušné soudy, a to Okresní soud v Přerově a Krajský soud v Ostravě - pobočka Olomouc jako soud odvolací. Tento soud taktéž v úterý 10. října vynesl konečný verdikt v této věci, kterým zamítl odvolání Dopravní a logistické společnosti,“ potvrdila právnička přerovského magistrátu Jana Hrubá. Rozsudek Okresního soudu v Přerově, kterým byla žaloba dopravce zamítnuta, potvrdil odvolací soud jako věcně správný.

Problém nastal v ceně za kilometr

Smlouvu o provozování MHD podepsalo minulé vedení Přerova s Dopravní a logistickou společností v březnu roku 2014. Dopravce se v ní zavázal, že dopravu zajistí za 136,8 milionu korun bez DPH. Část plateb tvořily měsíční zálohy, část doplatek kompenzace za příslušné zúčtovací období, které Dopravní a logistická společnost měla dostávat od města. Podle smlouvy totiž měla být doplácena kompenzace městem, a to jako rozdíl mezi nákladovou položkou – čili cena za jeden kilometr krát počet ujetých kilometrů za zúčtovací období – a vybranými tržbami.

Problém nastal právě v ceně za jeden kilometr. „Dopravce v předloženém vyúčtování uváděl cenu za 1 kilometr vyšší, než mu ze strany města byla hrazena dle skutečně ujetých kilometrů,“ řekl primátorův náměstek Pavel Košutek. Jitka Kočicová z přerovského magistrátu připomněla, že v případě, že by město vyplácelo dopravci kompenzaci podle jím uváděné ceny za jeden kilometr postupem dle smlouvy, došlo by k výraznému přeplacení nabídkové ceny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

10:04 Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

Jak pomoci k zadržení vody v půdě a v boji se suchem, je otázkou a pro města naléhavou výzvou. Kvůli…