Od 1. května budou totiž lidé, kteří bydlí na ubytovnách a pobírají od úřadu práce doplatek na bydlení, nově potřebovat k jeho vyplacení souhlas obce. Vychází to z novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. V případě nesouhlasu radních či zastupitelů úřad práce peníze za bydlení v ubytovně jejich majitelům nevyplatí.
Průlomovou změnu systému ovšem hatí její absolutní nepřipravenost. Přestože zákon schválili poslanci vloni na podzim, do dnešního dne nemají města a obce od Ministerstva práce a sociálních věcí přesné metodické pokyny, jak postupovat. Rozhodnout by ovšem podle ministerstva měla města bezodkladně a hlavně své záporné stanovisko řádně zdůvodnit. O žadatelích přitom město kromě jména a trvalého bydliště neví vůbec nic. A úřad práce není oprávněn poskytnout městu o lidech na ubytovnách jakékoli údaje. Nad novelou tak visí řada otazníků, nad kterými bezradně krčí rameny jak představitelé měst, tak úřadu práce i krajští úředníci, kteří budou v případě neudělení souhlasu obce pověřeni rozhodnutí měst přezkoumat.
V Bohumíně žije v ubytovnách asi kolem čtyř set lidí včetně dětí. Úřad práce bude přitom žádat o bezodkladné stanovisko u každého žadatele o výplatu doplatku na bydlení. V Bohumíně budou o stanoviscích rozhodovat radní, ti zasedají jednou do měsíce. „Ve chvíli, kdy o daném člověku nic nevíme a od úřadu práce o těchto lidech žádné podklady nezískáme, nebudeme moci objektivně posoudit jeho situaci a udělit mu souhlas s vyplacením doplatku. Proto je velmi pravděpodobné, že naplníme literu zákona a naše stanoviska s doplatkem na bydlení v ubytovnách budou nesouhlasná,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mesto-bohumin.cz