Vsetín: Rada města neschválila návrh na mimosoudní dohodu s bývalými obyvateli tzv. pavlačového domu

22.04.2019 6:30

Bývalí obyvatelé tzv. pavlačového domu u vsetínské polikliniky požadují od města Vsetín mimosoudní řešení dosavadních soudních sporů, konkrétně omluvu v denním tisku a časopisech. Dále požadují za příkoří, které zažili stěhováním, finanční kompenzaci (částka zahrnuje odškodnění a náklady na právní služby), odpuštění dlužného nájemného, odpuštění nesplacených závazků vůči městu, přidělení 7 městských bytů a další. Přijetí či nepřijetí mimosoudní dohody náleží zastupitelům, kteří se sejdou 29. dubna. Radní jim jednohlasně doporučili na mimosoudní vyrovnání nepřistoupit.

Vsetín: Rada města neschválila návrh na mimosoudní dohodu s bývalými obyvateli tzv. pavlačového domu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

„Pro nás jsou tyto podmínky nepřijatelné, město lidem, které mohlo vystěhovat bez náhrady, nabídlo možnost přestěhování do náhradních prostor. Na tzv. pavlačák byl uvalen demoliční výměr, protože byl v havarijním stavu. Nájemníkům byly také nabídnuty bezúročné půjčky, někteří tuto nabídku využili. Proto chceme, aby v této kauze rozhodl soud,“ vysvětlil starosta Vsetína Jiří Růžička.

Krátké shrnutí: V roce 2006 bylo město nuceno řešit demolicí špatný stav pavlačového domu u polikliniky (viz foto). Tamní obyvatelé od města obdrželi nabídku náhradního bydlení v nově postavených domech na Poschle, které byly vybudovány formou modulární výstavby, nebo mohli využít nabídku na bezúročnou půjčku na pořízení náhradního bydlení s dvacetiletou lhůtou splatnosti. Pro tuto možnost se rozhodly čtyři rodiny (52 osob). Ačkoliv členy těchto rodin byly i osoby, které figurovaly na seznamu neplatičů nájemného a město je na základě pravomocných verdiktů soudu mohlo vystěhovat bez náhrady, obdržely půjčky v souhrnné výši 3,671 milionu korun. Město jim následně zprostředkovalo koupi domů na Prostějovsku, Olomoucku a Jesenicku.

Většina rodin však přestala půjčky splácet a přístup města v době stěhování označila za nátlak a deportaci. Těchto 52 osob s odkazem na utrpěnou psychickou újmu podalo na město žalobu, v níž žádaly odškodnění v souhrnné výši 5,2 milionu korun a omluvu v médiích.

Od roku 2008 se případem zabývají soudy. Krajský soud již třikrát žalobu zamítl jako zcela neopodstatněnou, ale Vrchní soud vždy vyslyšel odvolání žalobců a kauzu vrátil na stůl soudu krajského. V posledním případě mu navíc nařídil výměnu soudce. Město se proti tomu neúspěšně bránilo dovoláním k Nejvyššímu soudu ČR i stížností k Ústavnímu soudu ČR.

Nová soudkyně Krajského soudu při čtvrtém projednávání kauzy naznačila, že se při rozhodování hodlá řídit právním názorem Vrchního soudu, tedy pro město nepříznivým. Ještě před tím obě strany vybídla k mimosoudnímu vypořádání.

Dle své advokátky jsou rodiny ochotny stáhnout žalobu za těchto souhrnných podmínek: přidělení 7 městských bytů, náhrada újmy 700 000 Kč, odpuštění dlužného nájemného 371 600 Kč, odpuštění poplatků a úroků z prodlení 3 254 013,79 Kč, odpuštění nákladů řízení 99 573,83, odpuštění půjček 1 341 600 Kč. K tomu je potřeba přičíst úhradu nákladů soudního řízení, které jsou zatím vyčísleny v případě mimosoudní dohody na více než 4 mil. Kč.
 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

22:09 Kopřivnice: RunTour odstartuje již tuto sobotu

V sobotu 27. dubna se v Kopřivnici poběží RunTour! Do rodiště Emila Zátopka přiláká elitní vytrvalce…