„Pro nás jsou tyto podmínky nepřijatelné, město lidem, které mohlo vystěhovat bez náhrady, nabídlo možnost přestěhování do náhradních prostor. Na tzv. pavlačák byl uvalen demoliční výměr, protože byl v havarijním stavu. Nájemníkům byly také nabídnuty bezúročné půjčky, někteří tuto nabídku využili. Proto chceme, aby v této kauze rozhodl soud,“ vysvětlil starosta Vsetína Jiří Růžička.
Krátké shrnutí: V roce 2006 bylo město nuceno řešit demolicí špatný stav pavlačového domu u polikliniky (viz foto). Tamní obyvatelé od města obdrželi nabídku náhradního bydlení v nově postavených domech na Poschle, které byly vybudovány formou modulární výstavby, nebo mohli využít nabídku na bezúročnou půjčku na pořízení náhradního bydlení s dvacetiletou lhůtou splatnosti. Pro tuto možnost se rozhodly čtyři rodiny (52 osob). Ačkoliv členy těchto rodin byly i osoby, které figurovaly na seznamu neplatičů nájemného a město je na základě pravomocných verdiktů soudu mohlo vystěhovat bez náhrady, obdržely půjčky v souhrnné výši 3,671 milionu korun. Město jim následně zprostředkovalo koupi domů na Prostějovsku, Olomoucku a Jesenicku.
Většina rodin však přestala půjčky splácet a přístup města v době stěhování označila za nátlak a deportaci. Těchto 52 osob s odkazem na utrpěnou psychickou újmu podalo na město žalobu, v níž žádaly odškodnění v souhrnné výši 5,2 milionu korun a omluvu v médiích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV