Balaštíková (ANO): ČNB

03.12.2022 8:39

Bývalý viceguvernér ČNB M. Hampl v rozhovoru pro SZ: Ekonomické špičky z NERVu připravily pro vládu 28 nápadu, kde škrtat a kde danit. Podle ekonoma Mojmíra Hampla by krizi měli pocítit všichni, nejen zaměstnanci, ale i penzisté.

Balaštíková (ANO): ČNB
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Bývalý viceguvernér ČNB M. Hampl v rozhovoru pro SZEkonomické špičky z NERVu připravily pro vládu 28 nápadu, kde škrtat a kde danit. Podle ekonoma Mojmíra Hampla by krizi měli pocítit všichni, nejen zaměstnanci, ale i penzisté.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17508 lidí
Díky mimořádným valorizacím penzí, které kompenzují inflaci, jsou důchodci do jisté míry vítězí současné krize. „Jejich pokles reálného příjmu je daleko nižší než u všech ostatních v ekonomice. V nějaké podobě se šetření musí dotýkat každého,“ řekl předseda Národní rozpočtové rady vlády (NERV) Mojmír Hampl v rozhovoru pro SZ Byznys.Penze jsou největší výdajovou položkou rozpočtu a dál bobtnají. Když se ale musí uskromnit aktivní část populace, mělo by se podle Hampla sáhnout i na penze: „Žijeme v průběžném systému. A ti, kteří do systému přispívají, platí ty, kteří z něj čerpají. Bez ohledu na to, že jsou senioři bráni jako speciální skupina, i důchody musí dýchat s ekonomikou. Jinak budeme hromadit neudržitelné výdaje,“ myslí si člen Národní ekonomické rady vlády.

To je hodně velká demagogie. Když Česká republika bohatla, nikdo nepřemýšlel o tom, že důchody mají dýchat s ekonomikou. Teď se to po důchodcích chce? Po lidech, kteří už nemají možnost do ekonomiky jakkoliv zasáhnout, pro které pokles příjmů není motivem k vyšší výkonnosti, ale jen kohoutem, který jim podobní lidé chtějí utáhnout, aniž by se ohlíželi na to, kde dnes důchody jsou, kolik desítek let byly absolutně mimo pozornost vlád. Když se jim v minulých letech trochu přidalo, hned by jim to pan Hampl nejraději vzal, aby mu vycházelo rozpočtové účetnictví. Budeme nakupovat stíhačky a tanky za peníze důchodců? To snad není myšleno vážně. Národní rozpočtová rada má hlídat státní rozpočet, nemá vymýšlet válečné daně, škrtání v důchodech, privatizaci Českých drah a pošty  a podobné nesmysly. Za to je placená vláda, ta k tomu má svůj NERV, takže pan Hampl je jako  Jekyll a Hyde, v jednom kabátě chrlí podobné nápady a ve druhém podepisuje vládě nezdůvodněné schodky a rostoucí zadlužení. 

Premiér Fiala se v neděli bil v prsa za to, že jeho vláda přispěla zastropováním cen energií ke snížení inflace. Je pravdou, že cenové limity snížily vykazovanou inflaci, ale musím připomenout, že to s inflací jako takovou neudělalo vůbec nic. Ceny energií jsou stále stejné a vláda zastropováním pouze tu cenu rozdělila na část, kterou zaplatí spotřebitel (do limitu) a na část, kterou zaplatíme ze státního rozpočtu. Ta cena tedy fakticky neklesla a ty peníze budou někde chybět. Vláda si sice nějakou část zisků energetických firem vezme zpátky, ale z ostatních zdrojů rozpočtu na to padnou desítky miliard. Pan premiér se chlubí slevou na energie, která ovšem není zadarmo. Pouze přesunuje část problému z našich peněženek na státní rozpočet. Bohužel pozdě a na peněženky to dopadne i tak velmi opravdu tvrdě.

Válečná daň, která má přesunout zisky z předražených energií od energetických společností zpět ke spotřebitelům, se týká také velkých bank, které ale s energetickou kizí mají pramálo společného. Z toho vyplývá, že tuto daň má vlastně platit každý, kdo má letos nadprůměrné zisky. Proč se to neřekne rovnou? Proč se to potom nevztahuje například na dodavatele zbraní a výzbroje, což jsou dnes také nečekaně velmi lukrativní obory? Jedno vysvětlení se nabízí: zbrojní lobby je mocná a s touto vládou to zřejmě umí. Stejně tak to s ní zřejmě umí lobby některých menších bank, které sice ČNB svým stanoviskem ke zdanění doporučila, ale ministr financí je vyjmul. Domýšlet si můžeme ledasco.

Převzato z Profilu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gajdůšková (ČSSD): Zvyšování hranice odchodu do důchodu je nepřijatelné

22:09 Gajdůšková (ČSSD): Zvyšování hranice odchodu do důchodu je nepřijatelné

Reakce na facebookovém profilu k návrhu zvýšení věku odchodu do důchodu