Čunek (KDU-ČSL): Práce na sloučení nemocnic pokračují

03.07.2018 12:50

Vedení Zlínského kraje bude pokračovat v přípravě chystané reformy nemocnic řízených krajem a nevzdává se perspektivy sloučení čtyř nemocnic do jednoho celku. Právu to sdělil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDUČSL) poté, co zastupitelé schválení nové koncepce odložili.

Čunek (KDU-ČSL): Práce na sloučení nemocnic pokračují
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek
reklama

„Je mi to líto, ale v zásadě to chápu. Jsou tady podzimní komunální volby, prostě budeme muset počkat,“ shrnul důvody odložení zmiňovaného bodu hejtman Jiří Čunek. „Nicméně zastupitelé vědí, že nově nastavený způsob řízení je správný, protože všechny nemocnice konečně vydělávají a začínají se dostávat ze stamiliónových dluhů. Díky lepší ekonomické situaci tak můžeme našim občanům poskytovat lepší zdravotní péči a nakupovat modernější přístroje,“ doplnil hejtman Čunek.

Hlavní je pacient

Jedním z těch, kteří se stavějí proti Čunkovým záměrům, je senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci). „Centrem zájmu zastupitelů musí být především pacient, nikoliv forma řízení a organizace nemocnic. Při mé minulé návštěvě v Krajské nemocnici Tomáše Bati jsem byl přímo šokován absolutně nedůstojnými podmínkami v ponurých a přeplněných prostorách interního oddělení. O tom, co jsem se dozvěděl od zdravotních sester, lékařů nebo na odborných konferencích, bych pak mohl mluvit hodně dlouze a emotivně. Pacienty nezajímá naše ,fúze-nefúze‘, ale jejich zdraví a kvalita léčby,“ řekl Valenta. Podle vyjádření krajského hejtmana Jiřího Čunka odložené schválení chystané reformy nijak neomezí.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

„V nově nastaveném řízení budeme pokračovat dál, protože přináší výsledky, stejně tak budeme pokračovat i ve sjednocování nákupů, softwarových sítí a programů. Vzhledem k tomu, že fúze je naplánována až od roku 2020, tak to všechno zvládneme,“ shrnul hejtman Jiří Čunek. „Naším cílem je, abychom vypadali jako velký celek, který nespolkne nějaký větší koncern. Třeba Kroměřížská nemocnice je ze všech krajských tou nejohroženější. Konkurenční zdravotnická zařízení má ve Vyškově, Prostějově či Přerově. I proto jsme vybudování magnetické rezonance směřovali právě do této nemocnice, aby pacienti nemuseli jezdit za vyšetřením do okolních nemocnic a zůstávali v Kroměřížské nemocnici,“ doplnil hejtman Čunek.

Hospodaření s přebytkem

Za první čtyři měsíce letošního roku hospodařily nemocnice založené Zlínským krajem s celkovým přebytkem 46,659 miliónu korun. „Všechny čtyři Zlínským krajem vlastněné nemocnice vykázaly k 30. dubnu kladný výsledek hospodaření. Nejlépe na tom byla Uherskohradišťská nemocnice s přebytkem 21,798 miliónu korun. U Krajské nemocnice Tomáše Bati dosáhl přebytek 10,909 miliónu, u Vsetínské nemocnice to bylo 10,401 miliónu a u Kroměřížské nemocnice 3,551 miliónu,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Nemocnicím se tak daří pokračovat v kladném hospodaření z minulého roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Balín: Schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR neúplná a „plonková“

22:56 Balín: Schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR neúplná a „plonková“

V úterý 29. 9. 2020 se uskutečnila další tzv. schůzka nejvyšších ústavních činitelů ČR na zámku v Lá…