Ústavní soud potvrdil zvýšení důchodového věku na 67 let a Jana Bobošíková to označila za rozhodnutí v neprospěch obyčejných lidí. Na tiskové konferenci hnutí STAČILO! padla ostrá slova i k blackoutům, k emisním povolenkám a ke Green Dealu.
Energetika je v kolapsu, doprava předražená, bezpečnostní služba podle hnutí slouží vládní propagandě. „Poctiví lidé si zaslouží klidný důchod, ne lži vládních soudců,“ vzkázala Jana Bobošíková.
Když šlo o platy soudců, byli pružní. „Ale když jde o zdraví obyčejných lidí, najednou se ohánějí veřejným zájmem,“ poznamenala Jana Bobošíková k rozhodnutí Ústavního soudu, který akceptoval důchodovou reformu Fialovy vlády, včetně zvýšení důchodového věku na 67 let.
Podle lídryně hnutí STAČILO! ve Středočeském kraji soud nejenže slepě převzal čísla a predikce Fialovy vlády, ale zcela ignoroval skutečnost, že v České republice žijí reální lidé – senioři, rodiče samoživitelé, těžce pracující zaměstnanci, a ne modelové osoby z ministerských tabulek.
„Tohle není spravedlivý stát. Tohle je firma, která míří do úpadku,“ uvedla Bobošíková a připomněla, že i podle oficiálních údajů se odchod do důchodu prodlužuje, zatímco zdraví českých občanů se zhoršuje. „Lidé budou pracovat déle, ale do důchodu přijdou nemocní. A stát stejně zaplatí víc – za léčení, za nemocenskou, za dávky. Kde je v tom logika?“ nechápe.
Ústavní soud podle ní rezignoval na obranu občanů. „Když jde o platy soudců nebo politiků, tak zasahují okamžitě. Ale když jde o důstojné stáří, mlčí. Přitom například na Ukrajině, kterou pan premiér Fiala tak zbožňuje, je odchod do důchodu v 60 letech,“ podotkla.
Bobošíková také připomněla, že jen navýšení vojenských výdajů na 5 % HDP představuje 15.500 korun ročně navíc pro každého seniora. „To ale vláda lidem neřekne. Raději budou šířit strach, že bez zákona o důchodech důchody nebudou vůbec,“ označila to za cynismus.
Pak představila návrh hnutí STAČILO!, který podle ní představuje spravedlivý systém – věk odchodu do důchodu navázat na délku života ve zdraví, zachovat nárok na dřívější důchod pro lidi v náročných profesích a chránit poctivě pracující občany místo zájmů korporací a zbrojařů.
Klusáček: Proud nevypadl náhodou
Druhé téma otevřel Michal Klusáček, lídr STAČILO! v Královéhradeckém kraji. Otevřeně mluvil o blackoutu, který 4. července zasáhl sever Čech. Podle něj nejde o náhodu, ale o důsledek zcela chybných energetických rozhodnutí.
„Vypínáme stabilní zdroje, abychom udělali místo dotovaným solárům. A když dojde na krizovou situaci, naše elektrárny buď nefungují, nebo odebírají elektřinu místo toho, aby ji dodávaly. Výsledkem je výpadek proudu a kolaps sítě,“ poznamenal Klusáček.
Energetika podle něj nesmí být hračkou bruselských ideologů. „Chceme být svobodní, ne flexibilní. Nechceme platit sedm korun za kilowatthodinu, když ji umíme vyrobit za jednu korunu. Chceme elektřinu z jádra, z uhlí a z vody – ne ze spekulací na lipské burze,“ zdůraznil.
Hnutí STAČILO! proto požaduje návrat státní kontroly nad energetikou, výstavbu nových jaderných bloků a zrušení emisních povolenek pro domácnosti. „Neexistuje žádný důvod, proč by čeští občané měli platit uhlíkovou daň za to, že topí nebo jezdí autem,“ dodal.
Téma dopravy má v gesci Jaroslav Komínek, lídr v Ústeckém kraji, kde byl v minulosti náměstkem hejtmana pro dopravu. Upozornil na obří nesmysl, který vláda vnucuje dopravcům v podobě požadavku na 60 % tvořených nízkoemisními vozidly, především elektrobusy. „Zatímco klasický autobus stojí 6 milionů, elektrický 10 milionů. A kdo ten rozdíl zaplatí? Obce, kraje, stát. Tedy občané. A na co pak nezbude? Na zdravotnictví, na sociální služby, na důchody,“ obává se.
Komínek se zároveň vyslovil pro návrat celoplošných slev pro studenty a seniory a pro zavedení dostupné celoroční jízdenky pro všechny. „Chceme dopravu levnou, propojenou, logickou. Ne předražený chaos, kde vlaky stojí na vedlejší koleji, protože chybí kapacita,“ říká.
Bobošíková: To není zpravodajství, ale propaganda
Na závěr tiskové konference se Jana Bobošíková vrátila k tématu bezpečnosti a veřejně odmítla výroční zprávu BIS. Označila ji za „politický pamflet“ plný domněnek, bez důkazů a mimo realitu. „O teroristickém útoku na FF UK ani slovo. O selhání státu ve věci bitcoinové kauzy ticho,“ připomněla. Zato nechyběly tradiční oblíbené kauzy Koudelkova vedení, spekulace o sabotážích a strašení Ruskem. Jenže to podle Jany Bobošíkové není zpravodajství, ale propaganda za peníze daňových poplatníků.
Podle hnutí STAČILO! je BIS zneužívána k ovlivňování voleb a veřejného mínění. „My žádáme, aby informace o činnosti zpravodajských služeb veřejnosti předkládala vláda – s důkazy, s odpovědností, s respektem k občanům,“ uzavřela Bobošíková.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Bobošíková , volby , Komínek , Klusáček , STAČILO!
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary