Technologie v posledních letech dospěly mílovými kroky dál, než jsme mohli před dvaceti či deseti lety předpokládat. Je to přirozené a každá doba přinesla mnoho nového, co se soudobé populaci mnohdy nelíbilo, ale postupný vývoj lidstvo přesvědčil, že mnohé vynálezy jsou nám dnes prospěšné, ačkoliv měly ve své době mnoho odpůrců. Mezi ně patří i automobil, který byl ve své době v počátcích označován za nebezpečný nástroj, který ohrožuje životy chodců i samotných řidičů. Rizika sice nijak nevymizela, ale auta nám slouží dnes běžně a nikoho by ani nenapadlo rušit výrobu.
Poslední léta jsme zaznamenali řadu inovací v oblasti informačních technologií a mnohé z nich vzbudily zásadní odpor veřejnosti, zejména EET a e-recepty, ale i programy, které prohledávají internet a rozpoznávají pozitivní či negativní projev člověka mluvícího do telefonu. „Je běžné rozpoznávání řečníka nebo jazyka, které už úspěšně funguje pro telefony.“
říká sedmačtyřicetiletý docent Jan Černocký, který vede Ústav počítačové grafiky a multimédií na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Kromě pedagogické činnosti vede tým IT odborníků a svoji práci komentuje slovy: “Říkáme tomu dolování informací z řeči. Prakticky jde o vytahování všech možných informací z běžného mluveného projevu, třeba z nahrávky telefonátu, jejž chceme přepsat. Kromě základních věcí, jako je pohlaví, věk, jestli člověk mluví česky, nebo změní jazyk na jiný, můžeme také zachytávat klíčová slova či ověřit, jestli je dotyčný skutečně ten, za něhož se vydává, nebo se snaží lhát. A pak jsou takové esoteričtější věci, jako je určování emocí.“
V tento moment vyvstanou v mysli různých lidí různé reakce. Na první pohled napadne každého užitečnost tohoto objevu např. v kriminalistice a v prevenci boje s terorismem, v usnadnění práce vyšetřovatelů, ale hlavně vojenských expertů, kteří použijí program pro dekódování řeči a rozpoznání člověka, který se rozhodne pod emocemi spáchat nějaký trestný čin, nebo zabrání přípravě teroristických útoků plánovaných zločineckými skupinami lidí.
Ovšem na druhé straně s příchodem např. chytrých televizí, které mají zabudovány kamery a mikrofony, což mají mobily a notebooky také, se rozběhne debata, která bude vidět ten samý objev jako hrubý zásah do svobody a možnosti zneužití nejen státem, ale i hackery, kteří jsou vždy o krok napřed, než tvůrci antivirů a ochran internetové sítě a počítačů a dalších koncových zařízení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV