Gazdík (STAN): Parlament má být o diskuzi

06.11.2019 11:45 | Zprávy
autor: PV

Projev na 36. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. 11. 2019

Gazdík (STAN): Parlament má být o diskuzi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Vážený pane předsedající, milé kolegyně, milí kolegové. Prostřednictvím pana předsedajícího bych začal parafrází: "Jaroslave, to s tou sirkou neděláš dobře. To se ti vymstí." (Poslanci z řad hnutí ANO namítají, že jméno není Jaroslav, ale Jaromír. Smích a potlesk.) Víte, já jsem jeden ze spoluautorů jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který jsme tady společně s dnešní eurokomisařkou Jourovou prosadili. Tehdy cílem té novely bylo zamezit korupčnímu jednání tak, aby nemohly být pozměňovací návrhy podávány anonymně a mezi druhým a třetím čtením, aby nebylo 48 hodin, ale mnohem větší časový úsek, aby byl čas na to, se pořádně na ty pozměňovací návrhy připravit.

Rozhodně jsme neměli v úmyslu, abychom zamezili činnosti Parlamentu. Parlament má být o diskuzi. A teď si představte, že ad absurdum u každého zákona použijete ten postup, který jste použili v tomto případě. Že se prostě u každého projednávání řekne - pevně se bude hlasovat o tomto zákonu tehdy a tehdy, to jest třeba za deset minut. Tím Parlament pozbývá smyslu. Opozice, koalice, i jednotliví poslanci, ztrácí právo o čemkoliv diskutovat. Pak se ptám, k čemu bychom tady byli. Jedním z kritérií, které bude Ústavní soud v tomto případě určitě posuzovat, je kritérium přiměřenosti. O tom mluvil můj předchůdce pan poslanec Stanjura. Je přiměřené o zákonu diskutovat asi hodinu a půl o jednom? Za mě to určitě přiměřené je. A věřím, že většina z vás si to myslí také.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

9:03 Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministru Macinkovi.