Hamáček (ČSSD): Trestání zaměstnanců kvůli onemocnění musí skončit

21.02.2018 18:38

Poslanci ČSSD ve středu předložili novelu zákona, která ruší tzv. karenční dobu. Sociální demokracie bude usilovat o zrušení opatření, kvůli kterému zaměstnanci nemoci buď přecházejí, nebo si na zotavenou vybírají dovolenou.

Hamáček (ČSSD): Trestání zaměstnanců kvůli onemocnění musí skončit
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.

„Pro ČSSD je naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci ve 21. století trestáni za to, že onemocní. Pokud ostatní strany tvrdí, že jim jde o vyšší životní úroveň občanů ČR, měly by náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské podpořit. Jsme samozřejmě připraveni jednat jak s nimi, tak i s odbory a zaměstnavateli,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Návrh ČSSD počítá s tím, že by náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci propláceli zaměstnavatelé. Vzniklé náklady by jim byly kompenzovány snížením sazby nemocenského pojištění o 0,2 %. „Kompenzace vychází z jediného dojednaného kompromisu mezi zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů z roku 2016. Příjem státního rozpočtu by se tím snížil o zhruba 2,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jen za minulý rok je výběr nemocenského pojištění v přebytku 2,8 miliardy, to ale považujeme za přijatelné a zodpovědné řešení,“ dodává jedna z předkladatelek návrhu Kateřina Valachová.

Data ČSSZ a ČSÚ ukazují, že nemocnost se dostala zřejmě na nejnižší možnou úroveň už v roce 2012 a v posledních letech znovu roste. „V posledních letech sice klesl počet krátkodobých neschopenek, kdy si zaměstnanci raději vezmou volno nebo nemoc přecházejí, na druhé straně ale přibývá dlouhodobých pracovních neschopností. Zejména zaměstnanci s nízkými příjmy se tak kvůli karenční době mohou dostat do existenčních problémů,“ upozorňuje Jan Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Situace, které se všechny bezpečnostní složky bojí asi nejvíc ze všeho

20:03 Hejtman Půta: Situace, které se všechny bezpečnostní složky bojí asi nejvíc ze všeho

Komentář na facebookovém profilu ke střelbě v Ostravě