Hejtman Kuba: Podpoříme nízkopříjmové skupiny v regionu

29.07.2022 14:58

Hejtman Kuba představil program pro nízkopříjmové skupiny v Jihočeském kraji. Pomůže jim zvládnout nárůst cen energií a inflaci.

Hejtman Kuba: Podpoříme nízkopříjmové skupiny v regionu
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Podpořit Jihočechy s nízkými příjmy. Konkrétně rodiny s dětmi, seniory nebo invalidní důchodce. To je hlavním cílem Programu na podporu Jihočechů ohrožených kombinací vysoké inflace a nárůstu cen energií pro podzim a zimu 2022-23. Ve čtvrtek 28. července tento krajský projekt představil hejtman Martin Kuba společně se všemi koaličními partnery. 

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39131 lidí

„Cílíme zhruba na 30 procent Jihočechů s nejnižšími příjmy, kteří mohou mít reálné problémy zvládnout letošní podzim a zimu. Chceme podpořit jihočeské rodiče, kteří se aktivně starají o budoucnost svých dětí, aby nemuseli omezovat zejména jejich mimoškolní rozvojové aktivity. A také ty, kteří se starali o nás a jsou jednou z nejzranitelnějších skupin ve společnosti, tedy naše seniory,“ vysvětlil hejtman Kuba.

„Pomoc chceme směřovat pro rodiny nebo rodiče samoživitele žijící s dětmi ve společné domácnosti, kde příjem v rodině nepřesahuje 13 tisíc korun čistého měsíčně na osobu,“ řekl Kuba a dodal, že kraj zaplatí poplatky za školní a mimoškolní aktivity jejich dětí v prvním pololetí školního roku 2022-2023 až do výše 4 tisíc korun na jedno dítě. „Partnerem pro vyplacení příspěvku nebude rodič, ale organizace, kam dítě dochází na školní nebo mimoškolní činnost. Tyto organizace se budou moci přihlásit do programu kraje a peníze následně dostanou přímo od něj. Chceme mít jistotu, že peníze jsou použity pouze pro rozvoj dětí,“ doplnil hejtman Kuba.

Cílená pomoc směřuje i pro samostatně žijící důchodce, zejména seniory pobírající starobní důchod nebo osoby pobírající invalidní důchod, jejichž příjem nepřesahuje 16 tisíc korun čistého měsíčně. A dále také důchodce, zejména seniory pobírající starobní důchod nebo osoby pobírající invalidní důchod, žijící s manželem, partnerem či rodinou ve společné domácnosti, kde příjem nepřekročí 12 tisíc korun čistého měsíčně na osobu. V tomto případě by kraj chtěl spolupracovat s městy a obcemi. Navrhuje podělit se o náklady rovným dílem. Tedy, aby tito senioři měli nárok na vyplacení 4 tisíc korun na období září 2022 až leden 2023. Částku by na základě prokázání nároku na městě nebo obci, kde má senior bydliště, vyplatilo město nebo obec a Jihočeský kraj by následně proplatí polovinu této částky. „Jsou to lidé, kteří se starali o nás a myslím, že by mělo být v našem společném zájmu pomoct v téhle složité době jim,“ uvedl Kuba.

Uvedený program pak Kuba dokreslil i z ekonomického hlediska. „Jihočeský kraj, stejně jako města a obce, vybírá v tomto roce více peněz na daních. To je logicky spojeno s inflací a vyšším výběrem DPH. Kraj má na druhé straně i vyšší výdaje, ale v této chvíli jsme přesvědčení, že je naší povinností část těchto příjmů využít na pomoc nejzranitelnějším skupinám Jihočechů, na které neutěšená ekonomická situace dopadá nejvíce,“ řekl hejtman s tím, že kvůli vyhlášenému programu rozhodně nebude nutné vytvářet deficitní krajský rozpočet a nijak zásadně se neomezí prioritní investice.

Program má plnou podporu koalice, což potvrdil první náměstek hejtmana František Taliř. „Tuto iniciativu jsme za náš klub v koalici přivítali a plně ji podporujeme. Podpora rodin s dětmi je ostatně dlouhodobou prioritou KDU-ČSL, stejně jako pomoc zranitelným skupinám seniorů. Jsme přesvědčeni, že v téhle době je nutné právě těmhle skupinám co nejvíce cíleně pomoct,“ sdělil Talíř.

Přesnou podobu Programu na podporu Jihočechů ohrožených kombinací vysoké inflace a nárůstu cen energií bude muset schválit krajské zastupitelstvo, které hejtman svolal na 15. srpna. Poté budou dostupné veškeré detailní informace k nárokům i žádostem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.