Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Piráti přichází s řešením

03.10.2018 15:32

Piráti navrhují změnu zákona o dani z nabytí nemovitosti, reagují tak na nové požadavky ČNB. Ty regulují trend zvýšené poptávky po vlastním bydlení v ČR přísnějšími doporučeními ohledně hypoték. Piráti nově zavádějí sníženou sazbu 2 % daně z nabytí nemovitosti pro nabyvatele, kteří jinou nemovitost k bydlení v okamžiku koupě nevlastní.

Jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení? Piráti přichází s řešením
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Návrh má podpořit jednotlivce i rodiny, kteří si chtějí pořídit vlastní nemovitost k trvalému bydlení. Obdobná legislativa již platí i v několika jiných členských státech EU, jedná se například o Finsko, Řecko, Portugalsko, Velkou Británii, Itálii či Irsko. „Chceme podpořit sílící požadavky mladých i starších generací po vlastním trvalém bydlení,” uvedl předkladatel návrhu pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Doporučení ČNB nově zavádí, že žadatel o hypotéku má mít naspořeno 20 % hodnoty kupované nemovitosti a splňovat další příjmová kritéria. Mimo to ČNB také zvyšuje úrokovou míru. Nabyvatelé běžně platí daň z nabytí nemovitosti ve výši základní sazby 4 %. Celkově tak musí mít žadatel připraveno v době nákupu 24 % hodnoty nemovitosti. Pirátský návrh umožňuje kupujícím fyzickým osobám za určitých podmínek využít nově sazbu sníženou ve výši 2 % na stanovenou hodnotu nemovitosti. Sníženou sazbu bude možné použít na hodnotu nemovitosti do 4 mil. Kč, nebo 8 mil. Kč v případě dvou kupujících nebo nabývání do společného jmění manželů, hodnota převyšující bude zdaněna základní sazbou.

Návrh také mění možnost osvobození novostaveb určených k bydlení pro právnické osoby, které mohlo být zneužíváno k obcházení placení daně například zahraničními spekulativními investory. Všechna tato opatření by měla z makroekonomického hlediska zlepšit dostupnost vlastního trvalého bydlení fyzickým osobám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blažek (ODS): Ta dnešní krize se nedá řešit zákony, to je hluboký omyl

1:30 Blažek (ODS): Ta dnešní krize se nedá řešit zákony, to je hluboký omyl

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. 4. 2020 k vládnímu návrhu zákona o některých opatřen…