Jiránek (Piráti): V aukci na čtvrtého mobilního operátora se hraje o miliardy i pověst nezávislého úřadu

07.02.2020 22:53 | Zprávy

Kmitočty, megahertzy, gigahertzy, ZoEK, národní roaming, aukce frekvencí a tak dále. Jo, svět mobilních operátorů je už tak dost “složitý”. Navíc nyní zažívá turbulentní dobu včetně odvolání předsedy Českého telekomunikačního úřadu a pozastavení aukce, která měla přivést čtvrtého operátora a tím snížit ceny dat a volání. Jak to popsat jednoduše, čtivě a co nejvíc pochopitelně?

Jiránek (Piráti): V aukci na čtvrtého mobilního operátora se hraje o miliardy i pověst nezávislého úřadu
Foto: Piráti
Popisek: Martin Jiránek

Vždy jednou za několik let se u nás pořádá aukce frekvencí. V té si zájemci z řad mobilních operátorů kupují od státu možnost využívat frekvence a nabízet na nich své služby. Abyste si to dokázali představit, tak je to něco podobného, jako mají rádia své frekvence, třeba 91,9 FM. Každý mobilní operátor si koupí třeba 90 až 94 FM a na nich pak můžete v jeho síti volat, posílat sms, využívat mobilní data či mít doma mobilní internet.

A jelikož je množství frekvencí fyzikálně omezené (nevejde se vám na FM milion rádií), tak je i omezený počet operátorů. O tyto frekvence je pak logicky velký zájem a stát na jejich prodeji vydělává miliardy korun. A kde jsou velké peníze, jsou i velké zájmy. Proto státy zakládají nezávislé úřady, regulátory trhu, aby na ty velké zájmy pokud možno nestranně dohlížely. U nás je to Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který vede Rada úřadu o pěti členech, z nichž jeden je předseda/kyně.

V pondělí byl právě předseda ČTÚ vládou na žádost Ministerstva průmyslu odvolán a jmenována byla nová předsedkyně. Zároveň vláda stopla dva roky připravovanou aukci na frekvence 700 a 3500 megahertzů. Frekvence se prodávají na 15 let a jejich prodej má do státního rozpočtu přinést 6 miliard korun. Vláda odvolání předsedy a zastavení aukce vysvětlila tím, že chce podmínky aukce změnit a že pan předseda se změnou podmínek aukce nesouhlasí a navíc je ve střetu zájmů.

Podmínky aukce jsou hodně složitá věc, kterou tu nebudu vysvětlovat, protože fakt dobře tomu rozumí pár desítek lidí ve státě a člověku mimo telekomunikace by to nic moc neřeklo. Jen velmi zjednodušeně popíšu, že podmínky aukce definují závazky, který musí plnit každý operátor, který si nové frekvence koupí. Například, že bude muset stavět novou 5G síť na určitém území do nějaké doby atd. Podle těchto podmínek pak připravují všichni zájemci své investice a plány na dalších 10-15 let.

Problémy s krokem vlády - odvolání předsedy a překopání podmínek aukce - jsou dva hlavní:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Výdaje na obranu musí být účelné

6:23 Rozvoral (SPD): Výdaje na obranu musí být účelné

Hnutí SPD důrazně varuje před nezodpovědným navyšováním výdajů na obranu, ke kterému se ČR zavázala …