Kolář (TOP 09): Mít velvyslance v Rusku je pro ČR v tuhle chvíli úplný nesmysl

10.09.2023 10:21 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postu vyslance v Rusku.

Kolář (TOP 09): Mít velvyslance v Rusku je pro ČR v tuhle chvíli úplný nesmysl
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Ondřej Kolář na Prima CNN

„Popis práce: nic nevyjednat. Požadované dovednosti: schopnost čelit urážkám a výhružkám“. Kdyby se na post našeho velvyslance v rusku vypisoval inzerát, musel by vypadat nějak takhle.

Nemám rád, když se o postech velvyslanců mluví jako o trafikách, protože je často zastávají skvělí diplomaté. Pokud by ale tohle trafika byla, je to nejhorší trafika na světě.

Mít velvyslance v rusku je pro Českou republiku v tuhle chvíli úplný nesmysl. Těch důvodů je víc, ale ten hlavní je, že s rusákama se jednat už nedá. A neříkám to jen já.

Zpravodajská BBC nedávno mluvila se západními diplomaty a velmi trefně popsala, jak jednání s ruskými velvyslanci od začátku invaze vypadá. Výhružky, urážky, i diplomaté, kteří byli dřív cenění za své diplomatické schopnosti teď šermují sprostotami nebo slibují ukázky toho, co umí jejich rakety Grad. Z dalších se stali roboti, kteří čtou z papírů připravená prohlášení.

A přesně v tomhle prostředí by pracoval český velvyslanec v Moskvě.

Nabízí se dost otázek: Co by tam asi tak mohl vyjednat? Jak by v tomhle prostředí mohl být České republice užitečný? Ale hlavně: proč má vůbec někdo chuť velvyslance do ruska posílat, když i mnohem větší země vidí, že se s ruskem nedá dohodnou absolutně na ničem?

Odpovědi jsou podle mě velmi jednoduché: velvyslanec by v rusku nevyjednal samozřejmě nikdy nic a jeho čtyřleté působení by bylo naplněno jen výhružkami Putinových poskoků. Proč se o tom vůbec mluví, je taky – žel bohu – jasné. Pořád nám nenarostla křídla dost na to, abychom ze sebe konečně setřásli ten zažitý strach z Kremlu.

Posuďte sami ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

právě dnes by měl sedět v rusku nejschopnější diplomat , kterého vůbec máme, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 10.09.2023 10:23:55

|  10 |  0

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…