Koudelka (ČSSD): Mayová a úpadek Británie

27.05.2019 8:34 | Zprávy
autor: PV

Británie dávno není královnou moří a ztratila své impérium. Až do nástupu premiérky Theresy Mayové však byla počítána mezi silné hráče s mocenským vlivem.

Koudelka (ČSSD): Mayová a úpadek Británie
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Mayová po své demisi zanechává stát ve velké vnitřní slabosti. Porovnejme britskou premiérku Theresu Mayovou a skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou. Rozdíl je v odvaze a osobní pevnosti realizovat politickou vizi.

Mayová nebyla schopna provést rozhodnutí voličů odejít z Evropské unie. Lpěním na dohodě s Evropskou unii kapitulovala před Bruselem. Každý britský premiér, který do vyjednávání s Evropskou unií půjde bez alternativy odchodu bez dohody, je vydán na pospas druhé straně. Dá-li najevo jedna strana vyjednávání, že se chce domluvit za každou cenu, zaplatí cenu přemrštěnou. Brusel si vynutil ekonomické oddělení Severního Irska od Británie a jeho ponechání  v bruselském ekonomickém vlivu. To bylo ponížení Británie a protestanté v Severním Irsku si to vyložili jako krok k převedení Severního Irska z britského do irského státu, proti čemuž sto let bojují.

Kdyby se Mayová nebála odejít z Evropské unie bez dohody, mohla Británii z Evropské unie vyvést. Odchod Británie z Evropské unie je snazší než odchod Skotska z Británie. Británie nemá jednotnou měnu s Evropskou unií a není v schengenském prostoru. Mnohem závažnější, než odchod Británie z Evropská unie, byl zánik Rakouska-Uherska a vytvoření nového státu na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska roku 1918 či rozdělení Československa 1. 1. 1993. Přesto rozdělení Československa většina občanů nepocítila jako výrazný problém pro život.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Pro smích je leda Babiš s Macinkou

12:04 Kupka (ODS): Pro smích je leda Babiš s Macinkou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přestřelce mezi Hradem a vládou.