Ministr Zaorálek: Chtělo by to víc úcty k dějinám

11.05.2020 15:05

Komentář na facebookovém profilu k oslavám výročí konce druhé světové války

Ministr Zaorálek: Chtělo by to víc úcty k dějinám
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Naše připomínání si konce 2. světové války mělo letos podivně bulvární charakter.

Vzpomínám tady v Ostravě na mámu, která jako sestra na chirurgii tehdy celé dny sváděla zápas o životy českých a ruských vojáků. V ostravsko-opavské operaci bylo 124 000 padlých. Je znám Hitlerův výrok: “Vydáte-li Ostravu, vydáte Německo.” Existoval tehdy Hitlerův plán udělat z Ostravy druhý Stalingrad. Velel tu “krvavý Ferdinand” - Hitlerovi fanaticky oddaný polní maršál Schörner, který hlásal, že “kdo ovládne českou kotlinu, ten vládne Evropě”.

Byl konec války a prolilo se tolik krve. Československá brigáda přišla tehdy o všech padesát tanků.

Léta si tu na Ostravsku připomínáme tuhle minulost. Potkal jsem se zde za tu dobu už s řadou tehdejších bojovníků... Rusy i našimi - často skromní nenápadní lidé, Rusové, kteří se přijeli podívat na místo tohoto krveprolití a kteří mi říkali, že se stydí za rok 1968, a dokonce se omlouvají. Oni vzpomínají na své mrtvé kamarády a my s nimi vzpomínáme na všechny ty tisíce, které tehdy rozdrtila kola dějin, která se přes ně převalila. Bylo by zlé, pokud bychom v této zemi takové piety nebyli schopni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

22:21 Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

Osm investičních projektů zajistí bezbariérový pohyb v budovách tří příspěvkových organizací poskytu…