Zaslal jsem jménem SPD dopis prezidentovi Miloši Zemanovi s výzvou, aby nepodepisoval Dohodu o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou (CETA), která je obdobou připravované a velmi kritizované TTIP (Dohoda mezi USA a EU), a která skrývá mnohá nestandardní a potenciálně riskantní ustanovení, která mohou způsobit problémy České republice a jejím občanům. Poslanecká sněmovna tuto nevýhodnou smlouvu bohužel ratifikovala - my za SPD jsme byli samozřejmě proti.
Vážený pane prezidente, Parlament České republiky Vám dne 26. července 2017 doručil Dohodu o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Kanadou na straně druhé (dále jen „Dohoda o partnerství") podepsanou v Bruselu 30. října 2016. Dále Vám Parlament České republiky doručil dne 22. září 2017 Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu mezi Kanadou na jedné straně a Evropskou unií a jejími členskými státy na straně druhé (dále jen „Dohoda CETA”) podepsanou v Bruselu 30. října 2016. S oběma dohodami obě komory Parlamentu České republiky vyslovily souhlas a doporučily je k ratifikaci, ke které by mělo dojít Vaším podpisem.
Tyto dvě dohody spolu souvisejí, ale vzhledem ke spíše deklaratorní povaze Dohody o partnerství se dále budeme zabývat zejména podstatně významnější Dohodou CETA. Dohoda CETA má za hlavní cíl odstranění celních, administrativních a technických překážek obchodu, avšak skrývá mnohá nestandardní a potenciálně riskantní ustanovení.
Jak jistě víte, proti obdobné obchodní dohodě o odstranění cel, technických a administrativních překážek obchodu mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a USA, tedy Transatlantické dohodě o obchodu a investicích (dále jen „TTIP”), se zvedl lidový odpor v mnoha částech Evropy. Mimo jiné kvůli její nevýhodnosti pro většinu evropských států a jejich obyvatel (a naopak výhodnosti pro nadnárodní společnosti - zejména ty se sídlem v USA) a rovněž kvůli utajenému vyjednávání ze strany Evropské komise. Kontroverznější TTIP nakonec nebyla realizována. Avšak dohoda CETA, která je TTIP velice podobná, pouze je její druhou smluvní stranou Kanada, a byla vyjednávána souběžně s TTIP, byla podepsána a prochází procesem ratifikace v jednotlivých členských státech. Dohoda CETA již nicméně působí od 21. září 2017 v provizorním režimu před dokončením všech ratifikací členskými státy této dohody. Dovolujeme si Vás proto upozornit na některá ustanovení Dohody CETA, která mohou způsobit problémy České republice a jejím občanům.
Dohoda CETA obsahuje ustanovení, jejichž dopad je v některých oblastech již předvídatelný, u dalších ho ukáže až čas (zde lze připomenout např. případ fotovoltaických elektráren, kdy z textu zákona nebylo snadné předvídat, jakým problémem pro státní rozpočet se v budoucnu stanou).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV