Okamura: Pane prezidente, nepodepisujte tu dohodu

12.12.2017 13:30 | Zprávy

Zaslal jsem jménem SPD dopis prezidentovi Miloši Zemanovi s výzvou, aby nepodepisoval Dohodu o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou (CETA).

Okamura: Pane prezidente, nepodepisujte tu dohodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Zaslal jsem jménem SPD dopis prezidentovi Miloši Zemanovi s výzvou, aby nepodepisoval Dohodu o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou (CETA), která je obdobou připravované a velmi kritizované TTIP (Dohoda mezi USA a EU), a která skrývá mnohá nestandardní a potenciálně riskantní ustanovení, která mohou způsobit problémy České republice a jejím občanům. Poslanecká sněmovna tuto nevýhodnou smlouvu bohužel ratifikovala - my za SPD jsme byli samozřejmě proti.

Vážený pane prezidente, Parlament České republiky Vám dne 26. července 2017 doručil Dohodu o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Kanadou na straně druhé (dále jen „Dohoda o partnerství") podepsanou v Bruselu 30. října 2016. Dále Vám Parlament České republiky doručil dne 22. září 2017 Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu mezi Kanadou na jedné straně a Evropskou unií a jejími členskými státy na straně druhé (dále jen „Dohoda CETA”) podepsanou v Bruselu 30. října 2016. S oběma dohodami obě komory Parlamentu České republiky vyslovily souhlas a doporučily je k ratifikaci, ke které by mělo dojít Vaším podpisem.

Tyto dvě dohody spolu souvisejí, ale vzhledem ke spíše deklaratorní povaze Dohody o partnerství se dále budeme zabývat zejména podstatně významnější Dohodou CETA. Dohoda CETA má za hlavní cíl odstranění celních, administrativních a technických překážek obchodu, avšak skrývá mnohá nestandardní a potenciálně riskantní ustanovení.

Jak jistě víte, proti obdobné obchodní dohodě o odstranění cel, technických a administrativních překážek obchodu mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a USA, tedy Transatlantické dohodě o obchodu a investicích (dále jen „TTIP”), se zvedl lidový odpor v mnoha částech Evropy. Mimo jiné kvůli její nevýhodnosti pro většinu evropských států a jejich obyvatel (a naopak výhodnosti pro nadnárodní společnosti - zejména ty se sídlem v USA) a rovněž kvůli utajenému vyjednávání ze strany Evropské komise. Kontroverznější TTIP nakonec nebyla realizována. Avšak dohoda CETA, která je TTIP velice podobná, pouze je její druhou smluvní stranou Kanada, a byla vyjednávána souběžně s TTIP, byla podepsána a prochází procesem ratifikace v jednotlivých členských státech. Dohoda CETA již nicméně působí od 21. září 2017 v provizorním režimu před dokončením všech ratifikací členskými státy této dohody. Dovolujeme si Vás proto upozornit na některá ustanovení Dohody CETA, která mohou způsobit problémy České republice a jejím občanům.

Dohoda CETA obsahuje ustanovení, jejichž dopad je v některých oblastech již předvídatelný, u dalších ho ukáže až čas (zde lze připomenout např. případ fotovoltaických elektráren, kdy z textu zákona nebylo snadné předvídat, jakým problémem pro státní rozpočet se v budoucnu stanou).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Pamatujete ještě na sliby Václava Havla?

16:04 Kavij (KSČM): Pamatujete ještě na sliby Václava Havla?

Bylo jich hodně a různorodých.