Pardubický kraj: Pernicová na dnech chleba vyzdvihla potravinářskou školu

07.06.2014 13:30

Již 20. jubilejní ročník Dnů chleba, největší pekařské slavnosti v České republice, hostil i tentokrát pardubický IDEON. V rámci bohatého programu probíhá soutěž o Chléb roku 2014. Tradičního obřadu svěcení chleba se osobně ujal kardinál Dominik Duka, potravináře přišli na tuto akci podpořit také náměstkyně hejtmana Jana Pernicová a krajský radní Václav Kroutil.

Pardubický kraj: Pernicová na dnech chleba vyzdvihla potravinářskou školu
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubický kraj

„Vztah k chlebu se tradičně pěstuje již v rodině. Přáli bychom si, aby rodiče vedli své děti také ke vzdělávání v oboru potravinářství. Střední potravinářská škola v Pardubicích vychovala již řadu potravinářů a byli bychom rádi, kdyby tato tradice mohla pokračovat i dále. Pardubický kraj tento středoškolský obor vnímá jako velmi perspektivní a počítáme s ním i do budoucna,“ řekla ve svém úvodním slově náměstkyně Jana Pernicová, která má ve své gesci vzdělávání.

Úcta k chlebu je úctou k člověku

Ostatní významní hosté hovořili v duchu úcty a pokory k chlebu ve vztahu k vzájemnému respektu mezi lidmi. „Velmi dobře si uvědomuji, že přísloví, jak k chlebu, tak k člověku, nabývá na významu.  Musím proto vyslovit přání, abychom i v budoucnu měli možnost v míru obdělávat půdu a péci voňavý chléb,“ upozornil na neklidnou situaci na Ukrajině krajský radní pro zemědělství a venkov Václav Kroutil.

O národní soutěži Chléb roku

Prestižní soutěž probíhá ve dvou kategoriích: „Konzumní chléb roku“, který se vyrábí na průmyslových linkách a „Řemeslný chléb roku“, kde při výrobě převažuje ruční podíl práce. Kvalitu chleba bude hodnotit dvanáct zkušených odborníků z pekařského oboru, kteří byli certifikováni nezávislou senzorickou laboratoří VŠCHT Praha. Jakost chleba se posuzuje podle propracovaného 100 bodového systému ukazatelů, kde se hodnotí: vzhled, tvar, objem, kůrka, barva, vůně, střídka a chuť chleba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Kultura je nezaslouženě braná jako popelka

22:02 Laudát (KAN): Kultura je nezaslouženě braná jako popelka

Komentář na facebookovém profilu k národnímu kulturnímu bohatství ČR.