Často se stává, že v zastupitelstvu sedí developeři či ekonomové, kterým v očích zasvítí peníze jako v seriálové postavičce Strýček Skrblík, když vidí investici. Ale bohužel někdy se může stát, že do investic a stavebních plánů hodí vidle sousedi pozemků či změna krajiny nebo schovaný dokument.
Sousedům pozemků se po zveřejnění projektu nemusí líbit krajinný ráz či zvýšená dopravní situace po nastěhování obyvatel do nových staveb. Změnou krajiny je například zvýšená biodiverzita živočichů a rostlin, hlavně takových, které jsou chráněné a měl by se na základě těchto informací změnit územní plán.
Nelze zavřít oči u různých ekologicky významných prvků či lokalit, jako je například mokřad. Mluví se stále, jak se má zadržovat voda v krajině, že jsou častější období sucha a podzemní vody je málo a vlastníci studní jsou s vodou na hraně. Nelze tuto informaci ignorovat, ale pracovat s ní, nemělo by se stavět na plochách, kde jsou tyto významné lokality. Fond životního prostředí finančně podporuje údržby a nově vzniklé krajinné prvky. Jinde se budují nové tůně (mokřady) a na jiném území se likvidují z důvodu staveb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Monika Petrová, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV