Piráti odmítli používání hrozby terorismem jako biče na svobodný internet

08.11.2018 8:34

Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR dnes projednával návrh nařízení Evropského parlamentu a Evropské rady o prevenci šíření teroristického obsahu on-line.

Piráti odmítli používání hrozby terorismem jako biče na svobodný internet
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Jednohlasně zaujal tzv. odůvodněné stanovisko, kterým národní parlament může odmítnout evropskou legislativu, pokud se domnívá, že zásadním způsobem zasahuje do jeho kompetencí. Návrh podal zpravodaj a místopředseda výboru Mikuláš Peksa, poslanec Pirátů. Současná podoba návrhu je široce kritizovaná za obtížnou technickou proveditelnost, další omezování svobody ve jménu boje proti terorismu a za to, že klade hlavní odpovědnost na malé a střední IT firmy a neúměrně je byrokraticky zatěžuje.

„Jsem velmi rád, že se povedlo vyjednat jednomyslné zamítnutí návrhu nařízení a jednomyslné přijetí odůvodněného stanoviska, které jsem navrhl. Náš výbor zaujal jasnou a nejostřejší možnou pozici,“ zhodnotil průběh jednání Mikuláš Peksa a ocitoval část přijatého stanoviska: „Navržené opatření významným způsobem zasahuje do práva na svobodu projevu, práva na ochranu osobních údajů, práva na respektování soukromého a rodinného života, zásadu zákazu diskriminace, práva na účinnou právní ochranu a práva na svobodu podnikání.“

Odůvodněné stanovisko je nástroj národních parlamentů, který mohou využít v případě, kdy se domnívají, že Evropská unie významným způsobem zasahuje do pravomocí jednotlivých členských zemí, a tedy porušuje tzv. princip subsidiarity. Lhůta pro jeho podání v dalších členských zemích uplyne na začátku prosince.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.