Všechny problémy, kterým Evropa v současné době čelí – stagflace, inflace, růst cen potravin a vysoké ceny energií – pramení z války na Ukrajině, uvedl Orbán ve středu v rozhovoru zveřejněném na YouTube kanálu Patrióta.
Orbán připomněl, že před rokem podnikal tzv. „mírové mise“, během nichž navštívil Kyjev, Moskvu, Peking i nynějšího amerického prezidenta Trumpa a pokoušel se iniciovat mírové rozhovory, které by vedly k příměří na Ukrajině. To však bylo dle jeho slov v Kyjevě odmítnuto.
O Zelenském maďarský premiér prohlásil, že je novým typem „vlivového politika“ nebo „politika-herce“, kterého předchozí život vůbec nepřipravil na vedení země ve válce. Podle Orbána Zelenskyj „hraje divadlo“, a proto s ním nešlo mluvit o vážných tématech.
„Tady se setkávám se skutečným komikem,“ řekl Orbán o ukrajinském prezidentovi.
V otázce války na Ukrajině ovšem podle Orbána existuje transatlantický rozkol. Jasně to podle něj vyšlo najevo na summitu NATO, který se uskutečnil během 24. - 25. června v Haagu.
„Nikdy předtím jsem nezažil, aby se v tak důležité a strategické otázce země ležící na dvou březích Atlantiku, Amerika a Evropa, vydaly různými směry. Amerika se vydala na cestu míru, zatímco my stále uháníme vpřed po cestě války," řekl Orbán a dodal, že Evropa zůstane odkázána sama na sebe a nakonec se bude muset sama vyrovnávat se všemi důsledky války, a to jak s finančními, ekonomickými tak i bezpečnostními.
Orbán sám kladl důraz na to, že je nutné, aby se všichni shodli na tom, že cestou vpřed je příměří a mír. Zatím dle jeho slov ovšem Evropané chtějí ve válce pokračovat a Ukrajinci podle něj věří, že pokud dostávají evropské peníze, má smysl bojovat dál. Rusko naopak zastává názor, že pokud se nepodaří dohodnout příměří, bude pokračovat v útocích a obětovat další prostředky.
Orbán dlouhodobě zastává názor, že válku nelze vyhrát na bojišti, ale jedině prostřednictvím diplomacie. Zásadní by proto podle něj bylo osobní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. „Pokud k osobnímu setkání nedojde, pak situace zůstane stejně vyhrocená jako v současnosti po mnoho dlouhých měsíců,“ zdůraznil premiér.
V rozhovoru rovněž rozdělil státy podle jejich postojů. Tábor míru dle tohoto rozdělení tvoří Maďarsko, Slovensko, Turecko a Spojené státy. Zbylých 25 evropských států spadá do „pro-válečného tábora“. Podle Orbána je tato „pro-válečná koalice“ hlavním problémem současné Evropy, protože škodí jejím zájmům.
Nakonec Orbán prohlásil, že přijde okamžik, kdy si evropští lídři — včetně Maďarů a Slováků — budou muset přiznat, že prosazovali špatnou strategii a že Evropu i Ukrajinu dovedli k porážce.
„Vystoupit v Evropském parlamentu a říci, že jsme utratili tolik peněz, podpořili jsme válčící stranu a nakonec jsme tuto válku prohráli – to má v evropské politice obvykle politické důsledky podobné zemětřesení,“ uvedl Orbán s tím, že zatím se nicméně Evropa vyrovnává pouze s ekonomickými důsledky, vzhledem k tomu, že na Ukrajině „spálila“ přes sto miliard eur. „Jsou to spálené peníze, ale nikdo není schopen odpovědět na otázku, jak porazit jadernou mocnost na frontě,“ shrnul Orbán.
Slovo dodal také k aktuální politické situaci v Maďarsku. Příští rok by v něm měly proběhnout Parlamentní volby a Orbán očekává vítězství své strany Fidesz „s velkým náskokem“. Podle něj není nic nového na tom, že opozice, podporovaná ze zahraničí a financovaná cizími zdroji, se snaží sjednotit všechny protivládní voliče do jednoho bloku, stejně jako tomu bylo v roce 2022.
Závěrem rozhovoru se Orbán zaměřil na rozdíl mezi „národní“ a „bruselskou“ politikou. Jako tři hlavní otázky evropského života označil migraci, válku a gender. Podle něj má pouze Maďarsko odvahu ptát se na tyto zásadní otázky svých občanů prostřednictvím referend. Kdyby ovšem bylo Evropanům umožněno rozhodovat v podobných referendech, je si Orbán jistým tím, že by situace dopadla podobně jako v Maďarsku. Pak by podle něj nebyla válka, migrace a existovala by větší ochrana pro rodiny.
Celý rozhovor ke zhlédnutí ZDE:
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary