Policie ČR: Kauza J.O. Investment - návrh na podání obžaloby

25.10.2021 20:29 | Aktualizováno

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby v kauze rozsáhlého investičního podvodu ohledně společnosti J.O. Investment s.r.o.

Policie ČR: Kauza J.O. Investment - návrh na podání obžaloby
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Již v únoru 2020 kriminalisté provedli 18 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, zadrželi a obvinili podezřelé a díky včasnému zásahu zajistili kromě peněžních prostředků a nemovitostí další majetkové hodnoty jako luxusní vozidla, šperky a zlato. Celková hodnota všech zajištěných věcí činí 1,3 mld. Kč.

Podle našich závěrů měla společnost J.O. Investment s.r.o. od roku 2016 neoprávněně a pod záminkou nereálného zhodnocení vkladů na finančním trhu nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě i Asii. Ve skutečnosti téměř veškeré peněžní prostředky klientů měly být použity v rozporu s jejich správou. Zástupci společnosti investiční činnost podle našich závěrů nevykonávali a peněžní prostředky klientů měli použít pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a zboží.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16140 lidí

Ve věci byli obviněni tři zástupci společnosti z trestných činů „podvodu“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“ a další osoba vně společnosti taktéž z trestného činu „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Obvinění měli společně vylákat částku přesahující 2,3 mld. Kč od téměř čtyř tisíců právnických a fyzických osob. Obchodní model společnosti vykazoval znaky Ponziho schéma. Jednalo se o uzavřený systém, ve kterém měly být zisky stávajících investorů generovány výhradně z příspěvků investorů nových.

Na případu se intenzivně podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu. V rámci prováděných úkonů s NCOZ spolupracovalo Centrum zajištěných aktiv Ministerstva vnitra (CENZA).

Policisté ve velmi krátké době ukončili vyšetřování (v první polovině října 2021) a umožnili všem obviněným seznámit se spisovým materiálem obsahujícím 60 tisíc stran (160 svazků).

Trestní stíhání obviněných osob probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.