Premiér Babiš: Nové traumacentrum vinohradské nemocnice se zařadí mezi strategické investice v Praze

3. 10. 2019 18:05

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem dnes představili plánovaný projekt výstavby nového traumacentra v areálu pražské vinohradské nemocnice.

Premiér Babiš: Nové traumacentrum vinohradské nemocnice se zařadí mezi strategické investice v Praze
Foto: Zdroj: Facebook A. Babiš
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je dnes největším traumacentrem v ČR a jeho současný stav vyžaduje významnou investici do nové budovy. Pacienty dopravuje vrtulník, který přistává na provizorním místě, a poté jsou na několikrát převáženi sanitou mezi pavilony. Projekt výstavby nového traumacentra pochází z roku 2009. Původní náklady tehdy dosahovaly 4,7 miliardy korun.

„Projekt je již připraven, nyní je nutné aktualizovat náklady. V rámci Národního fondu pro investice, který jsme domluvili s bankami, by to klidně mohl být jeden z projektů, který by se dal realizovat. Otázka je, jak se nám povede ten fond zorganizovat, nicméně nebudeme na to čekat. Nový odhad nákladů by mohl být kolem 7 miliard korun. Budeme hledat i možnosti financování ze strany státu. Já si myslím, že projekt je velice důležitý, je ve prospěch pacientů. Dohodli jsme se s panem ministrem zdravotnictví, že to bude patřit mezi strategické investice v Praze,“ uvedl premiér.

Vinohradská nemocnice pokrývá přibližně 1,5 milionů obyvatel pražských obvodů a blízkých spádových území středních Čech a má zkušenost s péčí o pacienty s polytraumaty, zejména zkušenosti odborných pracovišť Kliniky popálenin a kardiocentra pro oblast Čech.

„Nové traumacentrum ve vinohradské nemocnici dává ohromnou logiku. Když se podíváme na statistiky, tak Fakultní nemocnice Královské Vinohrady má téměř 5 tisíc hospitalizací s polytrauamty ročně, což je více než 20 % případů ze všech pražských kapacit. Celkově na tuto nemocnici spadá oblast s 1,5 milionem obyvatel. Má také jeden z největších příjmů od zdravotnické záchranné služby, takže je velmi zatížena. Přitom tomu ale dnes její infrastruktura zcela neodpovídá. Takže se rozhodně jedná o klíčový projekt pro fungování zdravotnictví na území hl. m. Prahy a přilehlých částí středních Čech a já jej velice podporuji,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kapacity potřebné pro provoz nového objektu budou přesunuty ze stávajících pracovišť a nepředpokládá se zvýšení počtu lůžek a operačních sálů, ani navýšení personálních kapacit nemocnice. Prostřednictvím přesunu stávajících pracovišť dojde k centralizaci péče a efektivnější logistice procesů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

12:03 Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

Stál jsem, seděl jsem, chodil jsem, jezdil jsem a nechával se přitom unášet přátelskou atmosférou pl…