Premiér Fiala: Nová laboratoř v Řeži ukazuje, jak je věda a výzkum důležitá pro naše životy

19.06.2024 10:21 | Tisková zpráva

Premiér Petr Fiala v úterý 18. června 2024 společně s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou a dalšími hosty otevřeli v Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy novou laboratoř pro výrobu radionuklidu Aktinium-225. To by se mohlo v budoucnu vyrábět podle technologie, vyvinuté českými vědci.

Premiér Fiala: Nová laboratoř v Řeži ukazuje, jak je věda a výzkum důležitá pro naše životy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Otevření laboratoře předcházely dva roky spolupráce týmu špičkového experta na radionuklidy Ondřeje Lebedy s německou společností Eckert & Ziegler Radiopharma GmbH. Do vývoje přístrojů a technologie investovala firma 100 milionů korun.

„Tato laboratoř je jakousi laboratoří naděje. Přináší totiž naději na vyléčení tisícům pacientům, kteří bojují s rakovinou, ale i těm, jejichž léčba je v současné době obtížná nebo nemožná. Ukazuje to, jak je věda a výzkum pro naše životy důležitá nejen pro kvalitu života,“ uvedl během slavnostního otevření premiér Petr Fiala.

Aktinium-225 je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv. záření alfa, jež se užívá k léčbě rakoviny. Má obzvláště vysoký potenciál pro léčbu malých nádorů a mikrometastáz. Současné metody jeho přípravy ale zdaleka nevyhovují potřebám lékařské komunity.

„Jde o velmi dobrý příklad transferu znalostí do praxe, který se nám v České republice ne úplně daří realizovat. Proto jsme také nedávno přišli s reformou transferu znalostí, abychom vytvořili lepší podmínky. Jde také o dobrý příklad spolupráce veřejné instituce se soukromou firmou a v tomto případě se zahraniční firmou,“ vyzdvihl přínosy projektu předseda vlády.

Aktinium-225 je schopno uvolnit vysokoenergetickou kaskádu částic s velmi krátkým doletem v tkáni, který je kratší než 0,1 mm. To tak umožňuje zacílit vysoké dávky ničivé energie do malého objemu nádorových buněk, tedy i do mikrometastáz, s minimálním dopadem na okolní zdravou tkáň. Tým Ondřeje Lebedy se přípravě zářičů alfa věnuje od konce 90. let.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

už víš proč se ti "zasebevraždil" bankéř ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 19.06.2024 10:22:47
hodně to smrdí tím víc jak mediální žumpa mlčí

|  6 |  0

Další články z rubriky

Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

22:01 Svobodní: Dražší bude vše, nejen palivo

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k českému Green Dealu vlády Petra Fialy