Senátor Koštial: Sociální politika musí být motivační, ne demotivační

20.01.2022 15:02

Projev na 19. schůzi Senátu dne 20. ledna 2022 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

Senátor Koštial: Sociální politika musí být motivační, ne demotivační
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rostislav Koštial

Pane předsedající, pane vicepremiére, dámy a pánové, dovolte mi, abych na úvod řekl, že jsem tento návrh také podpořil a budu hlasovat pro. Nicméně s vědomím, že legislativní proces nebyl úplně šťastný. A když bychom se začali bavit o tom, jak má proběhnout zkrácené jednání v legislativní nouzi a jaké to má splnit podmínky, tak bychom tam určitě našli spoustu nedostatků. Ale já se chci zmínit o něčem jiném. My samozřejmě teďka jsme zdědili nějakou situaci, za kterou víceméně nemůžeme, chceme pomoci těm občanům. Podotýkám, že rád pomáhám poctivým občanům, kteří jsou v určité situaci nezaslouženě, a k tomu se dále dostanu, ale musíme také zvážit, a proto vyzývám pana ministra, abychom na to mysleli, protože tak jak jsem navštěvoval v poslední době firmy, na které to také dopadá a mnohdy tedy fatálně, zdražení energií, tak může nastat vlna sekundárních propouštění, kdy ty firmy, u nás konkrétně mrazírny a některé manufaktury, které mají hodně lidskou práci, mají postaveno své podnikání na lidské práci, tak ty se rozhodují teďka v tomto okamžiku, že budou masivně propouštět, protože to neutáhnou energeticky. Situace na trhu je taková, že koncoví odběratelé nechtějí uhnout ze svých nastavených cen. A prakticky ty firmy buď unesou tady to zdražení, nebo neunesou. A teď tady nejsme od toho, abychom se bavili o hospodářských dopadech, ale zase jednání v legislativní nouzi má myslet také na fatální dopady na obyvatelstvo. A ono možná teď vidíme jenom ty první a nevidíme ty sekundární. Takže já bych chtěl poprosit nebo vyzvat ministerstvo ke komplexní revizi sociální politiky u nás. Aby byla sociální politika u nás motivační, a ne demotivační. Abych nemusel poslouchat v těch firmách to, že když budou propouštět, tak v první řadě budou propouštět české zaměstnance, protože zneužívají sociální dávky, chodí k lékaři, kdy nemusí, neustále se to opakuje, fluktuace, řeší se to. Takže pojďme si říct, že ano, toto je první pomoc, tady jsme ochotni zamhouřit oči a jít trochu nestandardní cestou, ale za tím musí následovat totální přepracování sociální politiky v Českém státě, aby byla motivační a pobízela ty lidi k tomu, aby chodili do práce a vydělávali si peníze a nemuseli končit na tom ekonomickém dně a nemuseli jsme jim tímto nestandardním postupem pomáhat. Děkuji.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

4:31 Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou