Šojdrová (KDU-ČSL): Jak souvisí Velikonoce s učiteli?

31.03.2018 12:48

Letos se potkává velikonoční týden se svátkem všech našich učitelů, neboť 28. března 1592 se narodil J. A. Komenský, učitel národů, biskup Jednoty bratrské a vlastenec. Jak by se asi díval na národ, který nedokáže ocenit své učitele a přitom se na ně tak spoléhá?

Šojdrová (KDU-ČSL): Jak souvisí Velikonoce s učiteli?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Šojdrová

Při pohledu na srovnání úrovně platů učitelů 28 evropských zemí jsou ti naši na posledním místě. Srovnání výsledků jejich práce tomu ale neodpovídá, protože naši žáci dosahují lepších výsledků, než by úrovni financování odpovídalo.

Učitelé chápou svoji práci jako poslání. Pomáhají dětem ke gramotnosti i životní orientaci v dnešním složitém postmoderním světě. Digitální technologie totiž nemohou nahradit lidskou tvář a porozumění. Doprovází je na cestě k dospělosti a jejich povolání. Zdálo by se, že ve společnosti není důležitější profese, která by si zasloužila ocenění. Přesto jejich příjmy dosahují pouze 60 procent toho, co si u nás v průměru vydělají vysokoškoláci v jiných profesích.

Naděje pro lepší stav naší společnosti spočívá ve vzdělávání.  Prestiž učitelům vrátíme pouze tehdy, když bude jejich plat vysoce nadprůměrný , studium pedagogiky se stane prestižním, a přijat bude každý desátý uchazeč, podobně jako ve Finsku.

Velikonoce jsou svátky jara.  Život vítězí nad smrtí. „Naděje křesťana není v tom, že nikdy nic nezkazí, ale že mu Bůh odpustí“, říká v jednom z esejů prof. Sokol. Já věřím, že Bůh nám odpustí, pokud si svoji vinu uvědomíme a pokusíme se ji napravit. My sami bychom si měli říct dost a přestat naše učitele podceňovat.  Milí učitelé, i pro vás jsou Velikonoce svátky naděje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.