Syřiště (Soukromníci): Kde právo slouží politice

6. 7. 2019 10:11

Kde právo slouží politice, tam pravda musí do temnice, napsal před více jak sto padesáti lety náš klasik K. J. Erben – slova více než aktuální.

Syřiště (Soukromníci): Kde právo slouží politice
Foto: Soukromníci
Popisek: STRANA SOUKROMNÍKŮ ČESKÉ REPUBLIKY
reklama

Obecně bez ohledu na dobu se v rámci demokratických systémů respektuje oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní. Přes toto vlak v demokratických systémech nejede. Mnoho lidí se ale chová podle toho, že co není zakázáno, je dovoleno. Sokrates kdysi prohlásil, že až se zločinci zmocní demokracie, vznikne tyranie horší, než jakákoliv kdy byla před tím. Zločinci totiž nikdy nebudou chtít být obyčejnými lidmi, ale budou vždy chtít ovládat a vládnout.

Moudrý to člověk, ale na střet zájmů ještě nepomyslel, proč by někdo například bojoval proti kůrovci, když má profit z vytěženého dřeva. Po nás ne potopa, ale poušť. Zabraňme, aby někdo mohl kořistit ze škod, které sám způsobil, a ještě mu na to EU velkoryse poskytovala dotace.

Je potřebí zamyslet se nad tím, jestli chceme politiky jen umravnit, třeba s vědomím, že jde o okolnostmi vynucené ústupky, které se zruší okamžitě, jak tlak pomine, nebo zdali je považujeme za natolik nenapravitelné, že potřebují kompletně demontovat. Jinými slovy, jestli vyměnit kapitána, kormidelníka, nebo celou loď.

PhDr. Ivo Syřiště, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Zákazníci se učí rozeznávat lokální produkci

4:31 Hejtman Netolický: Zákazníci se učí rozeznávat lokální produkci

Podpora kvalitních regionálních výrobců potravin patří mezi základní cíle každoroční soutěže Regioná…