Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

26.11.2020 17:36 | Zprávy
autor: PV

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM tento náš návrh dlouhodobě odmítá. Přitom zavedení tohoto principu do zákona by vnesla do systému pořádek a dopředu jasná pravidla.

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

O co se v podstatě jedná? Vítězný politický subjekt, a na jeho kandidátce člověk s nejvíce preferenčními hlasy, se stává automaticky hejtmanem, primátorem anebo starostou. A na tomto půdorysu se sestavuje vládnoucí koalice. Nelze tak obejít vítězný politický subjekt při jednáních o budoucích koalicích, protože toto vyjednávání vede pouze a výhradně právě vítězný politický subjekt v čele s osobou s nejvíce preferenčními hlasy. Pokud by toto pravidlo bylo uzákoněno, potom by současná situace v povolebních vyjednáváních v krajích byla diametrálně odlišná.

Hnutí ANO bylo vítězem při nedávných krajských volbách v deseti krajích. Mělo by tedy v tomto případě deset hejtmanů. V současné situaci má hejtmany tři a v karlovarském kraji bojuje o čtvrtého, přičemž vše nasvědčuje tomu, že i zde je z jednání o hejtmana opoziční strany vyšachují.

Pokud by tedy byla přijata výše zmíněná právní úprava z pera SPD, bylo by vše jinak. Vládní hnutí ANO by mělo jasnou převahu ve většině krajů a mělo by zřejmě i předsedu Asociace krajů. Tím pádem by byla i mnohem silnější pozice krajů při aktuálním vyjednávání s vládou o kompenzačním bonusu a případné změně parametrů v rozpočtovém určení daní (RUD) v rámci dopadů výpadků příjmů a sdílených daní pro vyšší územně správné celky v rámci pandemie koronaviru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.