Vondra (ODS): Je nesmysl odstavit uhlí úplně, dokud není náhrada

24.09.2023 8:18 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením na ochranu klimatu.

Vondra (ODS): Je nesmysl odstavit uhlí úplně, dokud není náhrada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Změny na Severu.

Vláda ve středu nejednala v Praze, ale na severozápadě Čech. V Kadani. Je správné upřít pozornost na kraj, kterého se budoucí transformace energetiky a průmyslu týká nejvíc. Počítá se i s prostředky EU. Proto jsme předtím klíčová místa navštívili s europoslaneckou kolegyní Veronika Vrecionová 

Uhlí logicky ustupuje, řeší se rekultivace. Na místě bývalých dolů vznikla jezera v Chabařovicích a Mostě, využívaná k rekreaci. Ale nebude dost vody na to zatopit všechny. Proto se některé nechají volné přírodě, která si poradí sama. Je to správně. Ukázkou je Radovesická výsypka u Bíliny, kterou jsme navštívili. Přírodní jezírka, lesíky, louky, to vše přitahuje zajímavé ptáky, rostliny i milovníky přírody. Ornitologové zrovna kroužkovali. Králíček ohnivý na fotce je náš nejmenší opeřenec.

Zároveň je nesmysl odstavit uhlí úplně, dokud není náhrada. Navštívili jsme elektrárnu v Ledvicích. Nejmodernější u nás, nedávno zcela modernizovaná. Emise o 50% nižší. Musíme najít model, aby byl provoz ekonomický i při vysoké ceně povolenek, zejména nebude-li svítit slunce a foukat vítr.

Krušné hory jsou jedním z mála našich regionů, které mají slušný větrný potenciál. Navštívili jsme malý větrný park u Moldavy. Ještě nedávno hrozilo, že majitel, až mu dojde licence, ho bude muset odstranit, protože krajské zastupitelstvo drželo plošnou uzávěru. Teď ji správně zrušilo. Větrníky tam, kde s tím nemají místní problém a kde často fouká, mají smysl. Jsou čisté. V Rakousku i Německu rostou jako houby po dešti. Ale nejsou všespásné.

Vědí to Poláci. Hodně jich taky stavějí, ale zároveň uhlí úplně neodepisují. Příkladem je důl Turów nedaleko Frýdlantu. Babišova vláda se s Polskem hádala bez jakéhokoli výsledku. Vloni jsem nové vládě pomohl se s Poláky dohodnout. Dali nám miliardu na opatření, která pomohou českým obcím u hranic postižených těžbou. U Liberce už se staví úpravna vody, vodovod bude hotov do dvou let. Na české poměry rekordní tempo.

Pod Cínovcem jsme jednali s firmou Geomet. Chtějí těžit lithium potřebné pro výrobu tolik žádaných baterií. Naše ložisko je největší v Evropě, byl by nesmysl ho nevyužít. Firma ale musí zlepšit komunikaci s místními obcemi. Sever chce zcela přirozeně minimalizovat škody a maximalizovat prospěch. Dá se to s dobrou vůlí a otevřenou komunikací zvládnout.

Sever má taky další potenciál pro obnovitelné zdroje. Příkladem je ojedinělý projekt využití geotermální energie pro výrobu tepla v Litoměřicích, který má být podpořen taky z fondů EU. Čistý zdroj nahradí špinavé uhlí. Perspektivou jsou i přečerpávající hydroelektrárny. Převýšení mezi Mosteckou pánví a Krušnými horami po tom volá. Dole zatopený důl, nahoře přečerpávací nádrž podobná Dlouhým stráním v Jeseníkách. Na vrcholu Krušných hor už umělé přehrady jsou (Fláje, j.), zásobují pitnou vodou. Nikomu nevadí….

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

23:08 Davis (Zelení): Lepší pozdě nežli později, změnu klimatu musíme aktivně řešit

Informace na veřejném facebookovém profilu strany ke konferenci OSN o klimatu