Zahradil (ODS): Evropská unie má vakcíny předobjednané pouze na papíře

29.03.2021 11:33

Komentář na facebookovém profilu k nedostatku vakcín

Zahradil (ODS): Evropská unie má vakcíny předobjednané pouze na papíře
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Nehledě na chyby české vlády, ani EU stále nemá k dispozici dostatečný počet dávek (jedno, od kterého výrobce), resp. má jej předobjednaný pouze na papíře a dodávky dále váznou. Jak je to možné?

Obvykle se říká, že proto, že EU začala uzavírat kontrakty pozdě a že výrobci nejsou schopni dostát objednávkám. To je ale, zdá se, jen část pravdy. Novinář Dave Keating ve svém obsáhlém twitterovém seriálu přišel s dalšími zajímavými důvody:

Anketa

Viníte Babišovu vládu za počty českých mrtvých na covid-19?

22%
78%
hlasovalo: 14530 lidí

  1. EU se sice příliš neopozdila s uzavíráním kontraktů, opomněla ale do nich zařadit klauzuli “EU first” - tedy, že dodávky musí primárně směřovat do EU, ne jinam. To Velká Británie si do smluv takovou klauzuli prosadila.
  2. Na rozdíl od USA, EU nevyhlásila plošný zákaz exportu v Evropě vyrobených vakcín jinam (začala s tím až teď). Zatímco v USA vyrobené vakcíny se tedy očkovaly pouze v USA, v EU vyrobené vakcíny se vesele vyvážely do Kanady, Japonska a jinam do světa.
  3. EU nenašla evropského partnera pro klíčovou vakcínu, vyvinutou v laboratořích BioNTech. Ty se tedy spárovaly s americkým Pfizerem, který má ovšem většinu výrobních kapacit v USA, takže se na ně vztahuje zmíněný zákaz exportu z USA.

Stručně a velmi zjednodušeně shrnuto: za nedostatek vakcín v EU může to, že “britské” vakcíny (AZ, Johnson&Johnson) jsou dodávány přednostně do Británie (podle klauzule “Britain first”), zatímco “americké” vakcíny (Pfizer, Moderna) se nesmí z USA do EU vyvážet. EU je tedy odkázána především na výrobní kapacity těchto nadnárodních firem na svém vlastním území, které jsou zatím nedostatečné.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.