Zelení: Vláda musí aktivně prosazovat mírové řešení mezi Izraelem a Palestinci prostřednictvím EU

26.07.2014 20:14

Evropský parlament přijal minulý čtvrtek rezoluci k eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinci.

Zelení: Vláda musí aktivně prosazovat mírové řešení mezi Izraelem a Palestinci prostřednictvím EU
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Ta však podle Strany zelených (SZ) jen opět dokazuje bezmoc EU ve vztahu ke klíčovým událostem v jejím blízkém sousedství. Zelení vyzývají českou vládu, aby prosazovala aktivnější roli Evropské unie při hledání mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu a zaujala vyvážený postoj k oběma stranám. Ten musí být založený na respektu k mezinárodnímu právu, včetně uvěřitelné hrozby sankcí v případě jeho porušování.

Současná vlna násilí je jen další z řady projevů letitého izraelsko-palestinského konfliktu. Způsob nedávného selhání mírových rozhovorů poukazuje na nezájem současné izraelské vlády na vzniku dvou států a na nedostatek vůle amerických představitelů posunout tuto vládu k nezbytným ústupkům.

“Pokud nechceme, aby se lidská tragédie odehrávající se dnes v regionu znovu opakovala za rok nebo za dva, musíme dosáhnout významného posunu směrem k ukončení izraelské okupace. To je jediná cesta, jak oslabit Hamás a posílit Palestince volající po nenásilném odporu a mírových jednáních. EU si nadále nemůže dovolit jen přihlížet a platit. Od roku 2001 zničil Izrael infrastrukturu v hodnotě 50 milionů euro, které EU věnovala na podporu palestinské společnosti. Spolu s miliardami eur přímé podpory palestinským institucím tak EU v podstatě přebírá finanční náklady okupace a nepřímo pomáhá Izraeli v alokaci uvolněných peněz na výstavbu nelegálních osad, které znemožňují dvoustátní řešení. Tato absurdní situace musí skončit, “ uvádí Šádí Shanaáh, odborník zelených na zahraniční politiku.

Udržitelné řešení situace musí zahrnovat uzavření příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, stejně jako ukončení izraelské blokády pásma Gazy a uznání přechodné palestinské vlády. Tím by se otevřela cesta ke konání nových voleb, ve kterých by v případě izraelské podpory dvoustátního řešení měli šanci posílit umírnění politici.

„Permanentní izraelská kontrola nad palestinskými územími pouze posiluje palestinské radikální skupiny, jejichž odsouzeníhodné teroristické praktiky se zdají legitimizovat neadekvátně tvrdou izraelskou politiku v podobě odvetných úderů a kolektivních trestů. Vzhledem k obrovskému napětí v celém regionu jsou proto urychlené kroky k  mírovému řešení izraelsko-palestinského konfliktu výsostně v evropském zájmu,” říká Matěj Stropnický, člen předsednictva SZ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Likvidaci spouště po tornádu nemají obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit

7:37 Hejtman Grolich: Likvidaci spouště po tornádu nemají obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit

Zpracování 210 000 tun odpadu po tornádu bude stát téměř 300 milionů korun