Bc. Markéta Gregorová

Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • Piráti
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,4. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.02.2021 13:22:27

Navalnyj sice sejde z očí, ale z mysli symbol odporu Putin neodstraní

Navalnyj sice sejde z očí, ale z mysli symbol odporu Putin neodstraní

Europoslankyně Markéta Gregorová se zastala ruského opozičníka Alexeje Navalného. Toho včera tamní prokuratura odsoudila ke dvěma letům a osmi měsícům vězení za porušení podmínky.

Gregorová chce kvůli tomu apelovat na Vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

„S ohledem na neutuchající protesty ruských občanů za propuštění Navalného i proti korupci ve státní správě jde o radikální krok Kremlu,“ hodnotí europoslankyně Markéta Gregorová. „Navalnyj se stal symbolem, který přesahuje jeho osobu. Symbolizuje odpor proti palácům politiků, korupci a oligarchům, zatímco běžní občané strádají. Už pokus o jeho vraždu poštval množství lidí proti vládě, jasné zavření jejich symbolu za mříže protesty neuklidní,“ dodává.

Podmínku z předchozích let Navalnyj dle slov soudu porušil překročením hranic Ruska, když byl převezen do berlínské nemocnice. Navalnyj oponoval tím, že byl v kómatu, navíc po otravě od kremelských špiček, jejichž jména zveřejnil. Již od jeho zadržení na letišti po návratu do Moskvy před dvěma týdny se pořádají v ulicích ruských měst protesty, a v plánu je v nich i nadále pokračovat. Policie některé násilně rozhání, nálada je ale jasná: nenechat se zlomit.

„Kreml zjevně hraje na to, že Navalnyj sejde z očí a sejde z mysli. Důvody lidí být v ulicích jsou ale mnohem hlubší a dávají tak naději na změnu. Občanská společnost teď potřebuje naši podporu. Budu apelovat na Vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, aby se za občany jasně postavil a odsoudil zákon o zahraničních agentech, který znemožňuje mezinárodním organizacím, aby s rozvojem občanské společnosti pomáhaly,“ dodává Gregorová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama