Česká strana sociálně demokratická

Svoboda, solidarita, spravedlnost.
  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,61. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21. 4. 2021 16:21:00

Máme řešení problémů u krátkodobých pronájmů

Máme řešení problémů u krátkodobých pronájmů

Krátkodobé ubytování především přes platformu Airbnb vyvolává stále větší kritiku rezidentů. Tento fenomén již není pouze výsadou Prahy, ale potýká se s ním i řada převážně bytových domů v Brně, Českých Budějovicích a další turisticky lákavá místa.

 Jedna z hlavních regulí se zaměřuje na délku pronájmu. Poskytovatel by nově mohl byt nebo dům využívat pro krátkodobé turistické pronájmy nejvýše jeden měsíc v roce. Možné prodloužení by měla na starost obec. Obdobný limit je již stanoven v mnohých městech v Evropě i v USA.

Poslanci ČSSD proto přicházejí s návrhem zákona, který řeší nejpalčivější problémy.

„Aktuálně zde kvůli pandemii nejsou turisté, ale po covidové době tento problém vyvstane opět a my jsme připraveni ho řešit již nyní. Smyslem našeho návrhu je omezit možnou délku pronájmu nemovitosti, zavést databázi hostů a dát obcím pravomoci pokutovat původce problémů,“ uvedl jeden z předkladatelů návrhu poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

Další novinka by byla povinnost zavést knihu ubytovaných, kam by pronajímatel uváděl jméno a příjmení, státní příslušnost ubytovaného a adresu jeho trvalého pobytu. Záznamy z této knihy by se uchovávaly 6 let od poskytnutého ubytování.

„Náš návrh také umožňuje obcím pokutovat hosty nebo pronajímatele, kteří opakovaně porušují pořádek nebo dobré mravy v domě. V takovém případě by mohla obec vyměřit pronajímateli pokutu až 50 000 korun, což i já jako starosta města Náchod vítám,“ upozorňuje poslanec Jan Birke (ČSSD).

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama