Ing. Adam Rykala

  • ČSSD
  • Ostrava-Jih
  • radní městské části
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

30. 9. 2016 12:40:19 - Od malička Pražan

Proplácení faktur

Zajímalo by mě, jak budete chtít řešit problém, který tu je a živnostníkům komplikuje podnikání. Jde o to, že vám dodavatelé neplatí včas. A co když vám nezaplatí vůbec? Do daní totiž dáváte faktury, které jste vydaly, ne ty, co byly proplaceny. A co když vám třeba někdo dluží dost a vy pak nemáte a na zaplacení daní? Velké firmy toto asi neřeší, ale my obyčejní drobní živnostníci ANO. Jaký je váš plán?

Odpověď

14. 10. 2016 8:57:32 - Ing. Adam Rykala
 Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz. Ihned v úvodu bych chtěl rovněž poděkovat za Vaši pracovitost pro tuto zemi, živnostníci byli, jsou a budou základem soukromého podnikání v České republice. K problematice (ne)proplácení faktur - jedná se o začarovaný kruh. Český právní řád zná v rámci závazkových vztahů celou řadu institutů, které chrání slušné podnikatele od těch nepoctivých.

Druhá stránka věci je, že ne každý má čas a chuť řešit věci u soudu. Ať už se v případě neplacení jedná například o návrh na elektronický platební rozkaz či insolvenční návrh, zbytečně to zabírá čas a místo práce jste pak zahlceni jednáními s právníky a soudními spory. Ve věci platební neschopnosti z důvodů výše uvedených budu apelovat na ministra financí Babiše, aby se problémem hlouběji zabýval. Je zřejmé, že v této otázce má dikci a odpovědnost Ministerstvo financí a je nutné, aby se na otázku neplacení nepoctivým podnikatelem a druhotné daňové platební neschopnosti podnikatelů slušných z důvodů uvedených, více zaměřilo. 

Doufám a přeji Vám, abyste se s nepoctivci potkával co nejméně, nejlépe vůbec, neboť věřím, že takový a podobné problémy pak naše občany od podnikání odrazuje.

Hezký den přeje Adam Rykala