Ing. Antonín Seďa

  • ČSSD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

19. 4. 2021 9:53:25 - laco

Čas na bilancování

Nový prezident USA Joe Biden prohlásil, že bude pokračovat v realizaci podepsané dohody bývalého prezidenta Donalda Trumpa s afghánským Tálibánem o stažení vojsk US army z dvacetiletého pobytu v této zemi a předání moci stávající afghánské vládě. Spolu s USA se o stažení svých vojsk z Afghánistánu zmínili i ostatní státy včetně ČR. Je tedy čas na zhodnocení účasti našich vojáků v této misi. Co dle Vás, kromě čtrnácti mrtvých vojáků AČR, tato mise přinesla naši republice i naši armádě. Jsou dosažené výsledky úměrné smrti čtrnácti našich vojáků? V Afghánistánu bojujeme za Prahu, to jsou slova prezidenta republiky. Co jsme tam Praze vybojovali? Analytici se shodují v tom, že po odchodu amerických vojsk nejpozději do roka získá vládu v Afghánistánu nedemokratické hnutí Tálibán. Jak to bude s demokracií, která se tam dvacet let zaváděla? Hodnotíte dvacetiletou afghánskou misi jako úspěšnou misi? Pokud ano, v čem je ten úspěch.

Odpověď

19. 4. 2021 13:56:05 - Ing. Antonín Seďa
 Souhlasím s americkou administrativou s ukončením mise Resotute Support a předání bezpečnostní odpovědnosti ANA a ANP. Mimochodem, praávě neschopnost afghánských bezpečnostních sil oddálila odchod a ukončení této mise. Je třeba se vrátit na začátek a připomenout, že to byl Tálibán, který zosnoval útok na USA a proto byl vyvolán článek 3 ve vztahu "útoku" vůči Afghánistánu. V první fázi byl útok aliančních sil úspěšný a režim Tálibánu byl potlačen a nahrazen Afghánskými demokratickými silami. Nicméně po počátečním úspěchu nenastala fáze uklidnění a zejména mezinárodní pomoci. Je třeba si uvědomit složtou vnitropolitickou, společenskou i ekonomickou situaci Afghánců, kde ekonomika stála a stále stojí na výrobě a distribuci drog, na středověkém způsobu života mimo velké města a Kábul a na kmenové organizaci státu, včetně kmenových bojovníků. Podle mne a nejen podle mne bylo chybou alince pomalé a pozdní vybudování PRT týmů, které přispěly nejen k zajištění bezpečnosti v provinciích, ale také ke zvýšení životní úrovně Afghánců. Také pomoc při budování "demokratických" institucí je velkým úspěchem Afghánců. Problém ovšem je, že zvýšení životní úrovně a kvality vládnutí se projevuje nestejnoměrně v celém území. A je třeba si také uvědomit, že následné "demokratické" volby opravdu mohiu přinést vládu Tálibánu, pevně věřím, že bez dalšího směřování k podpoře terorismu a teroristů. Již dnes válčí Tálibán proti ISIL a dalším teroristickým bojůvkám na svém území. To proto, že Tálibánci bojují proti všem "nájezdníkům". Takže vše bude zodpovědností současné vlády a jejích bezpečnostních složek. A je také nutno dodat, že úspěch ANP a ANA bude záležet na dlouhodobé mezinárodní finanční pomoci. Bez této pomoci nebude možné Afghánistán bezpečnostně, politicky a ekonomicky stabilizovat. To si podle mne uvědomuje nejen současná afghánská vláda, ale i Táliban a jeho vůdci.
Co se týče České republiky, pak podle mne nelze 14 lidských životů našich spoluobčanů jakkoliv "vyvážit" . Nicméně platí, že každá válka proti mezinárodnímu terorismu, si vyádá oběti na lidských životech. Tak to prostě chodí a pokud by mezinárodní aliance nezasáhla, pak by nedošlo k omezení mezinárodního terorismu či distribuci drog a mezinárodní kriminality. ČR se hrdě a podle hodnocení našich spojenců i velmi dobře zhostila své spoluodpovědnosti. Já osobně jsem velmi hrdý na kvalitní a obětavou práci nejen našich vojáků, zejména při výcviku příslušníků ANA a ANP a na náš PRT v Lógaru, kde byl vydět kvalitativní posun v životě Afghánců. Měl jsem možnost tuto zemi navštívit, abych viděl výsledky práce. Kdo zná historii Afghánistánu, tak ví, že od dob Alexandra Velikého to je zemí válečníků a kmenových vůdců. Ne nadarmo si zde vylámali zuby Britové či Rusové. Afghánistá byl také největší zkouškou a cvičením pro naše profesionální vojáky, naši techniku, výstroj a výzbroj. Prostě bojové nasazení nelze nahradit žádným výcvikem, takže i kvalita a připravenost AČR se zvýšila. Ovšem je škoda, že tyto zkušenosti se "plně" nepromítly do všech vojenských útvarů AČR. Ale to je spíše otázka na vedení armády a MO ČR. Pokud bych měl hodnotit úspěšnost mise, pak klady převládají. A to nejen v omezení mezinárodního terorismu, zlepšení kvality života či "demokratizace" společnosti. Každá mise má své úkoly a cíle (ty se i v Afghánistánu měnily v čase) a vždy bylo jasné, že tato mise jednou skončí. A jak jsem řekl, bez mezinárodní pomoci Afghánistán jako "jeden" nezávislý stát nepřežije v té podobě, v jaké bude ponechán po odchodu aliančních jednotek. Osobně jsem byl pro dřívější odchod českých jednotek, ale rozumím tomu, že Češi nechtěli být "zrádci" našich spojenců. Na závěr chci pouze dodat , že mise Resolute Support probíhá na pozvání afghánské vlády a na základě dohod spojeneckých zemí, a to nejen států NATO.