Ing. František Bradáč

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.03.2017 14:59:29

Zima odhalila slabiny "zelené" energie. I proto podporuji rozvoj Dukovan

Zima odhalila slabiny "zelené" energie. I proto podporuji rozvoj Dukovan

V zastupitelstvu kraje jsme na posledním jednání v podstatě jednomyslně podpořili další rozvoj Dukovan.

Proč? Kromě socioekonomických důvodů (zaměstnanost na Vysočině) může být odpovědí i letošní chladnější a delší zima. Ta totiž prověřila energetiku řadu zemí a odhalila slabiny zejména v německé energetice, která je příliš zaměřená na „zelenou“ energii.

Jak zevrubně v tomto článku popsal český fyzik Vladimír Wagner, v lednových dnech byla zima, sucho a nebyl dostatek větru ani slunečního svitu. Němci, kteří postupně odstavují jaderné elektrárny, tak museli brát elektřinu z jádra od Francouzů a navíc oživit i své záložní uhelné elektrárny, kterých naštěstí stále mají dost. Elektřinu z uhlí pak prodávali i Rakušanům, které jejich „zelené“ zdroje také během zimy „zradily“.

Snažím se energetiku vnímat z více úhlů. Vidím i rizika jaderné energie, hlavně v ukládání „odpadu“. Na druhou stranu příliš mnoho alternativních zdrojů může energetickou soustavu rozkolísat. A letošní chladnější zima ukázala, že je nutná kombinace různých zdrojů.

Navíc energie není jen otázkou ceny a ekologie, ale důležitá je i energetická bezpečnost státu. My nejsme surovinová velmoc, ale máme šikovné techniky a dobrou zkušenost s provozem dvou jaderných elektráren. Jako rozumná se mi proto jeví schválená Státní energetická koncepce, která v tzv. energetickém mixu počítá kromě jádra i s dalšími zdroji.

František Bradáč, senátor za Žďársko (KDU-ČSL)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama