Ing. František Laudát

Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,44. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.09.2021 18:31:00

Kdo není tolerantní k vlastním, nemohou to od něj čekat ani sousedé

Kdo není tolerantní k vlastním, nemohou to od něj čekat ani sousedé

Komentář na facebookovém profilu ke sporu kolem polského dolu Turów

Zdá se, že růžové vztahy mezi Českem  a Polskem skončily. V4 se otřásla v samých základech, když na Orbán session v Budapešti nedorazil polský premiér. Důvodem dle jeho sdělení byl Babiš, kterého nechtěl potkat. Nyní se dokonce spekuluje, že Poláci jednostranně nebudou pokračovat v rozhovorech o řešení situace kolem dolu Turów. Ten je příčinou sporu, který nemá od počátku devadesátých let obdoby. Poláci se domnívají, že jejich rypadla mohou dojet až k českým hranicím a Češi ať se o zasažené obce (zejména Uhelnou) postarají sami. Mezitím se snaží politici vybičovat emoce i mezi obyvateli regionu, kteří údajně přijdou o práci, když hnědouhelný lom skončí. S následky těžby se potýkají i Němci, ale ne v takovém rozsahu, jako české pohraničí. Evropská unie má jasno. Polská vláda Kaczyňského sleduje svoje zájmy a nebere ohled na nikoho. Jsme svědky mnohokrát opakovaných příběhů, že když někdo neprovozuje toleranci doma, bude na ní kašlat i vůči svým sousedům, nebo i těm vzdáleným. Ostatně Rusko nám to předvádí každodenně s krátkou výjimkou od roku 1917, Čína čím dál více.  Obávám se, že Turów bude jednou ze záminek k pomalé orbanizaci země, tj. vzdalování se EU.

Pokud Okamura krmí naivky řečmi o výborné spolupráci evropských extrémistů a sebestředných opuchlin,  podobně jako čeští fangičkáři, tak polská kauza ukazuje, jakým směrem se vydá Evropa, pokud budou mít moc. Spolupráce a jednotný hospodářský prostor, jak Okamurovi náhončí pokřikují po ulicích? Ani náhodou. Populisté a extrémisté nehledají řešení, ale válcují. Často při tom teče krev a plní se kriminály. Rozhodně ale lidé na to doplatí. Těmhle partám i jedincům nejde o lidi, ale o lid. Stejně, jako krvavým komunistům u nás v padesátých letech. V politice velmi rozdílné kategorie. Lid si přál popravu Horákové, lid jásal v ulicích, lid protestoval proti imperialistům, lid.....

Aby nebylo mýlky, zatím Polsko neházím do jednoho pytle s Le Penovou, AFD, rakouskými Svobodnými... Ale Polsko už do této sféry vykročilo. Ještě nedávno premiant členských zemí přijatých do EU v roce 2004 prochází změnou. Politologové hledali vysvětlení. Nenašli. A přece se vratný polský pohyb neděje pro nic za nic. Dlouhodobě průzkumy ukazovaly, že Poláci zaujímali k demokracii velmi kritický postoj a deklarovali, že se v demokracii žije špatně nebo velmi špatně. Tenhle názor do průzkumů přiznala celá šestina dotazovaných. A to ostatní už je jako přes kopírák. Podkopávání nezávislosti institucí, ovládnutí médií, podpora populistických stran a hnutí.... Turów jen tenhle, pro někoho skrytý, společenský pohyb poodkryl. K naší smůle jsme se stali jeho nechtěnými spoluúčastníky jenom proto, že máme Turów těsně za hraniční čárou. Odpůrce Greendealu bych poslal do Uhelné, aby tam vykládali svoje hámotiny. Možná bychom viděli, jak vypadá nikoli modrá planeta, ale modré monokly na obličejích popíračů klimatické změny.

Hezké následující podzimní dny a svátek svatého Václava.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama