Ing. Jan Bauer

  • ODS
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,41. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.09.2020 8:38:00

Soukromé dárcovství bude možná dočasně daňově zvýhodněno

Soukromé dárcovství bude možná dočasně daňově zvýhodněno

Možnost daňového odpočtu soukromých darů firem i fyzických osob na veřejně prospěšné aktivity a dobročinnost se možná na dva roky zvýší.

 Poslanci návrh, iniciovaný poslancem ODS a místopředsedou výboru pro sociální politiku Janem Bauerem, propustili do druhého čtení.

Předkladatelé si od něj slibují pomoc mnoha organizacím, které v důsledku dopadů pandemie COVID přicházejí o dárce. Daňové zvýhodnění dárcovství má pomoci zachovat spolupráci neziskového a soukromého sektoru například při financování sociálních služeb, podpořit pokračování kulturních akcí nebo zachovat finanční zdroje pro sportování dětí.

„Předně děkuji kolegům z TOP 09, STAN a KDU-ČSL, kteří můj návrh připodepsali a současně i kolegům ve vládních lavicích, kteří ho následně hlasováním umožnili projednat a propustit do dalších čtení. Je to vítězství pro všechny lidi, kteří pracují ve veřejně prospěšných organizacích, podílejí se na kulturním životě nebo třeba organizují sportovní akce pro děti. Právě oni se právem obávají o svou budoucnost, protože svou činnost obvykle dofinancovávají ze soukromých darů, které budou v důsledku pandemie COVID logicky ubývat. Dočasná daňová úprava pomůže dárce motivovat k tomu, aby ve své podpoře vytrvali. I kdyby tato úprava pomohla padesátce organizací, má v tuto nelehkou dobu smysl. Věřím, že návrh nalezne podporu a bude ještě během podzimních měsíců schválen,“ komentuje rozhodnutí sněmovny autor návrhu Jan Bauer.

Připomíná, že s ohledem na ekonomické potíže firem a úbytek soukromých darů nebude mít návrh dopad na státní rozpočet, ale jeho cílem je současnou úroveň dárcovství alespoň udržet. „Jde o rozumnou podporu státu, která je nepřímá, stát nic nestojí a navíc z ní budou profitovat výhradně organizace, které dlouhodobě nespoléhají na státní dotace, jsou aktivní, vyhledávají si vlastní podporovatele a mají jejich důvěru,“ dodává Bauer.

Návrh je v Poslanecké sněmovně projednáván pod číslem sněmovního tisku 918. Poslanci zkrátili lhůtu na jeho projednání v rozpočtovém výboru na 20 dní.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama